‘Orduyu çağırın’ makalesini yayımlayan editör istifa etti

New York Times’ın, Cumhuriyetçi Senatör’ün polis şiddetine karşı yapılan protestolara müdahale için “Orduyu çağırın” makalesini yayımlayan editörü istifa etti.

ABD Başkanı Trump ise “harika makale” yorumunda bulundu.

New York Times gazetesinin Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton’ın “Orduyu çağırın” makalesini yayımlayan sayfa editörü James Bennet, tepkiler üzerine istifa etti. Gazete, 2016 yılından beri sayfa editörlüğü yapan Bennet’in istifa ettiğini duyurdu. 

Bennet, siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını kaybetmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara karşı ordunun devreye sokulmasını savunan Cotton’ın makalesini gazetenin köşe yazıları bölümünde yayımlamıştı. 

New York Times’ta çalışan çok sayıda gazeteci de ordunun protestoculara karşı kullanılmasını savunan tartışmalı makalenin yayımlanmasına tepki göstermişti. 

Bennet ve gazete önce farklı görüşlere yer verilmesi gerektiğini savunurken, daha sonra New York Times, ”editoryal süreçte acele edildiği ve standartların karşılanmadığı” açıklamasını yaptı. 

Trump’dan ‘harika makale’ yorumu

ABD Başkanı Donald Trump ise sık sık ”yalan haber” yapmakla eleştirdiği New York Times’in sayfa editörünün istifasına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Trump, ”New York Times editörü işten ayrıldı. Senatör Tom Cotton’ın kaleme aldığı harika makale yüzünden istifa ettiği doğru. Şeffaflık! Arkansas eyaleti, Tom ile gurur duyuyor. New York Times ise yalan haber yapıyor.” ifadelerini kullandı.

AA – NEW YORK