Özsavunma uygulayan Demir’e ceza istendi

Kendisine sistematik şiddet uygulayan Vedat Demir’e karşı öz savunmasını gerçekleştiren Şerife Demir hakkında savcı “kasten öldürme” suçundan ceza istedi.

Muğla Bodrum ilçesinde evli olduğu erkek Vedat Demir’in şiddetine maruz kaldığı için özsavunmasını gerçekleştiren Şerife Demir hakkında açılan davanın 2’nci duruşması görüldü. Bodrum 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulunurken, Demir ise tutuklu bulunduğu Muğla Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Duruşmaya gazeteciler ve kadın örgütleri alınmadı. Duruşmada tanık olarak Şerife Demir’in kardeşi dinlenildi.

Savunmaların ardından mütalaasını veren savcı Demir’in, “Kasten öldürme” suçundan ceza almasını ve “Haksız tahrik indirimi” uygulanmasını istedi.

Demir’in avukatları, mütalaaya karşı beyan vermek için süre talebinde bulunup, öldürme kastı taşımadığını belirterek, müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti Demir’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 26 Ekim’e ertelendi.

‘Ölmemek için öldürdü’

Duruşma sonrası kadın  örgütleri ve avukatlar adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Avukat Funda Ekinci, davanın meşru müdafaa kapsamında ele alınması gerektiğini belirterek, “Şerife’nin hayatında 20 yıllık şiddet öyküsü var. Kadınlar daha fazla şiddete uğramamak için ölmemek için öldürüyor. Kendi hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Hep bir arada kadın dayanışması içinde olacağız” dedi.

Meşru müdafaa vurgusu

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan da, şiddete maruz kalan kadınların, kendilerine ve mücadele eden kadın avukatlara ulaşmasını istedi. Erozan,  “Şerife ölmediği için yargılanıyor ve yargılama cinsiyetçi bir yerden yapılıyor. Şunu unutuyorlar sistematik şiddet eziyettir. Şerife meşru müdafaa hakkını kullanmıştır. Yargılama buradan yürütülmelidir” diye konuştu.

MA / MUĞLA