TTB: Prof. Dr. Kayıhan Pala onurumuzdur

TTB Merkez Konseyi, Bursa Valiliğinin “halkta panik yarattığı” iddiasıyla yaptığı şikayetin ardından Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma başlatılmasını protesto etti.

Bursa Tabip Odası Başkanı Elitez, 82 milyon yurttaşın kapıldığı bir “paniğin” söz konusu olmadığına vurgu yaparak, “Kayıhan Hoca’nın pandemi sürecindeki sorgulayıcı bilimsel tutumundan Bursa Valiliği’nin paniğe kapıldığını, bu paniğini Uludağ Üniversitesi’ne taşıdığını görebiliyoruz” dedi.

Fotoğraf: TTB

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın Uludağ Üniversitesi’nde başlayan soruşturması öncesinde, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Kayıhan Pala onurumuzdur” dövizleri taşınarak, “Prof. Dr. Kayıhan Pala pandemi gerçeklerinin sözcüsü, bilimsel tutumun onurlu simgesidir” pankartı açıldı. Açıklamaya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, CHP milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal’ın da bulunduğu kalabalık grup katıldı.

‘Belirsizlik ikliminden güven veren bilim insanlarıyla çıkılacak’

Yapılan konuşmaların ardından ortak basın açıklamasını Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez okudu. Belirsizlik ve yetersiz bilginin kuşattığı panik ikliminden ancak güven veren bilim insanlarının topluma seslenmesiyle çıkılacağını belirten Elitez, “Bu niteliklere sahip bilim insanlarının açık sözlü, içten, gerçeği saklamayan paylaşımlarıyla panik azalır. Sevindiricidir ki bilimden ve liyakatten uzaklaştırılmaya çalışılan ülkemizde bu özelliklere sahip bilim insanları vardır.” dedi.

Fotoğraf: TTB

‘Bursa Valiliği ihbarda bulunmuş’

Bunlar içerisinde önde gelen bir ismin de Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala olduğunu ifade eden Elitez, şunları kaydetti:

“Ne üzücü ki pandeminin Bursa’da yükselişe geçtiği günlerde Bursa Valiliği tarafından Kayıhan Pala hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunulmuş, ardından dosya gereği için Uludağ Üniversitesine gönderilmiş ve Üniversite Rektörlüğü ‘halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici’ açıklamalar yaptığı iddiası ile hakkında soruşturma açmıştır.”

‘Pala’ya açılan soruşturma tabip odalarına saldırıdır’

Pala’nı güvenilir bir bilim insanı olduğunu söyleyen Elitez, “Pala’ya açılan soruşturmayı halkın doğru, bilimsel, gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne, Türkiye’de hekimlerin birlikteliğinin sesi olan tabip odalarına ve TTB’ye bir saldırı olarak görüyor, bu akıl dışı soruşturmayı kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Yurttaşlarımız Pala’nın dediklerini ilgiyle dinleyip tedbirlerini arttırdı’

Türkiye’nin sadece Bursa’da değil hiçbir ilinde tek bir kişinin bile Pala’nın pandemi ile ilgili değerlendirme, eleştiri ve önerilerden kaynaklı “yanlış bilgilenip, paniğe kapıldığına” şahit olunmadığını belirten Elitez, “Her kesimden, her eğitim düzeyinde yurttaşımız Kayıhan Pala’nın dediklerini ilgiyle dinleyip, pandemi konusunda tedbirlerini arttırdı.” dedi.

‘Bir panik söz konusu değildir’

Pala’nın sözcülerinden biri olduğu TTB Covid-19 izleme heyetinin raporlarından sadece yurttaşların değil Sağlık Bakanlığı’nın da yararlanıp bir çok adımını buradan hareketle attığına vurgu yapan Elitez, “82 milyon yurttaşımızın kapıldığı bir ‘panik’ söz konusu değildir.” dedi.

‘Bursa Valiliği paniğe kapıldı’

Ancak tüm bunlara rağmen Pala’nın çalışmalarından ve açıklamalarından “paniğe” kapılan birilerinin olduğunun açıkça görüldüğünü belirten Elitez, şunları ifade etti:

“Kayıhan Hoca’nın yıllardır çevrenin korunması, hava kirliliği,  işçi sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere halk sağlığını ilgilendiren birçok konuda yaptığı çalışmalardan ve  pandemi sürecindeki sorgulayıcı bilimsel tutumundan Bursa Valiliği’nin paniğe kapıldığını, bu paniğini Uludağ Üniversitesi’ne taşıdığını bugün burada toplanmamıza neden olan soruşturmadan net olarak görebiliyoruz.”

‘Eksiklik ve yanlışlıkları dillendirmeye devam edeceğiz’

İnatla ve kararlılıkla doğruları anlatmaya, pandemi dahil insan yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyen bütün süreçlerde gördükleri bütün eksiklik ve yanlışlıkları dillendirmeye devam edeceklerine vurgu yapan Elitez, “Kayıhan Pala halk sağlığının kararlı bir savunucusu, Türk Tabipleri Birliğinin onurudur!” dedi.