İçişleri Bakanı Soylu: Biz kimseyi gaz odalarında yakmadık

HABER MERKEZİ – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu milletvekilleri tarafından eleştirildi. Bakan Soylu, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın Nazi Almanya’sındaki Himmler üzerinden yönelttiği eleştirilere, “Bugünler, tarihi olarak nitelendirilebilecek günlerdir. Herhalde bizi 100 yıl sonra Hitler’in Himmler’ine benzetmezler. Çünkü biz kimseyi gaz odalarında yakmadık.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2020 yılı bütçelerinin görüşmeleri dün gece devam etti. AA’nın geçtiği bilgilere göre; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. “Alevi evlerinin işaretlendiği” sorusuna Bakan Soylu, “Çocuklar tarafından yapıldığını, kamera kayıtları da var bizde, burada. Çocuklar gelmişler, oradaki müziğin fazla çalması sebebiyle evi o zannetmişler, işaretleyip geçmişler. 9-10 yaşında ufacık çocuklar.” yanıtını verdi.

‘Araştırma komisyonu kurulması başka bir tartışma’

Bakanlığına bu yıl gelen soru önergesi sayısının 2 bin 198 olduğunu ifade eden Soylu, her birine 10 dakika ayırması halinde 1,5 aylık mesaisini bu iş için harcayacağını dile getirdi. Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin soru üzerine Soylu, “Adli tıp karar vermiş, diyor ki ‘bu düşmedir.’ Ayrıca mülkiye başmüfettişinin genel kanaati, genel yorumu ‘düşme’dir. Mahkeme sonuçlanacak, babanın bugüne kadar iddia ettiği hiçbir bulguyla karşı karşıya kalmadık.” dedi.

Rabia Naz Vatan’ın ölümü başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerini araştırmak için TBMM Araştırma Komisyonunun kurulmasının da başka bir tartışma alanı olduğunu belirten Soylu, “Yürüyen bir mahkemede bir meclis komisyonunun kurulması konusu her zaman buranın tartışma alanıdır. Anayasa ile ne kadar bağdaşır, bağdaşmaz, mahkeme karar verecek. Mahkeme, belli safahata kadar getirmiş ve tamamlayacak. Mahkemenin tamamlayacağı işi hep beraber görelim.” dedi.

HDP’li Paylan’dan Soylu’ya: Kimse hayırla yad etmeyecek

Bütçe üzerinde söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, HDP’li belediyelere kayyum görevlendirmelerine ilişkin, “Bir gizli tanık uydurun, Sülayman Soylu şu anda Adnan Selçuk Mızraklı’nın yanında yatıyor olabilir. Bu sistemde birini ‘hain’, ‘terörist’ ilan etmek bu kadar kolay.” diye konuştu. “Nazi Almanyası’ndaki gizli polis teşkilatı Gestapo”yu hatırlatan Paylan, “Gestapo’nun bir de başı olan Himmler vardı. Kimse Himmler’i hayırla yad etmedi. Süleyman Soylu da zannediyor ki ‘Ben baskı rejimini kuracağım, herkesi susturacağım’. Ondan sonra ‘Herkes beni hayırla yad edecek’. Hayır, kimse hayırla yad etmeyecek.” şeklinde konuştu. Garo Paylan’ın, HDP’li belediyelere kayyum görevlendirmelerine dikkati çeken dövizi göstererek, “Bu fotoğraflar bizim için utançtır.” dedi. Bunun üzerine MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, “Türkiye’nin en büyük utancı sizsiniz.” karşılığını verdi.

Bakan Soylu: Biz kimseyi gaz odalarında yakmadık

Bakan Soylu, Paylan’ın eleştirilerine “Bugünler tarihi olarak nitelendirilebilecek günlerdir. Herhalde bizi 100 yıl sonra Hitler’in Himmler’ine benzetmezler. Çünkü biz kimseyi gaz odalarında yakmadık.” dedi. Bakan Soylu, görevden alınan ve yerlerine kayyım ataması yapılan belediye başkanlarına ilişkin “Hiçbir noktada şu insanların aldığı 286 yıl 280 ay cezayı anlatamazsınız” diyerek belediye eşbaşkanlarına ‘terörle’ işbirliği yaptıkları suçlamasında bulundu.

‘Hain’ tartışması

Bu sırada Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ayağa kalkarak, “Ahmet Altan’ın terörle ne alakası vardı? Susturamadığınız insanları içeri tıkıyorsunuz, ‘hain’ diyorsunuz. Bana hain demedin mi? FETÖ ile iş tutacaksın ‘hain’ ben olacağım.” dedi. Bakan Soylu, İslam’a, “FETÖ ile iş tutanın Allah belasını versin. Hadi oradan. Şov yapıyorsun. Buraya şov yapmak için geldin.” diye karşılık verdi. 

AK Parti ve MHP milletvekilleri İslam’a tepki gösterdi. Tartışmaya HDP milletvekilleri de dahil oldu. Yaşanan gerginlikte AK Parti-MHP ile HDP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, araya girerek milletvekillerini sakin olmaları konusunda uyardı. Tartışmanın uzaması üzerine Elvan birleşime ara verdi. Tartışma verilen arada da bir süre devam etti.

Komisyonda, İçişleri Bakanlığının bütçesinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bütçeleri ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının kesin hesabı kabul edildi.