Pandemi yardımı alanlar AKP’ye üye yapıldı

Pandemi sürecinde bin TL Sosyal Destek Paketi alan yurttaşların büyük bir bölümü, bilgileri ve rızaları dışında AKP’ye üye yapıldığı ortaya çıktı.

AKP Van il örgütü, mahallerde ev ev dolaşarak yurttaşlara “yardım edeceğiz” iddiasıyla topladığı kimlik bilgilerini parti üyeliği için kullandığı belirlendi. Pandemi sürecinde Sosyal Destek Paketi kapsamında bin TL verilen yurttaşların büyük bir bölümünün de yine AKP’ye üye yapıldığı ortaya çıktı. İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, bu durumu “17 yılda ilk kez bu kadar üye yaptık” diye başarı olarak açıklamıştı.

‘Krizin fırsatçılığını yapıyor’

Sinan Keleş

İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan ve inşaat işçisi olan Sinan Keleş, AKP’lilerin bir hafta önce mahalleye gelerek ev ev dolaşarak kimlik bilgilerini topladığını kaydetti.

AKP’lilerin evine geldiğini ve kendisine yardım edecekleri iddiasıyla kimlik bilgilerini talep etiklerini ifade eden Keleş şöyle konuştu:

“Biz de kimlik bilgilerimizi onlarla paylaştık, çünkü yardıma ihtiyacımız vardı. 3 gün sonra telefonuma gelen bir mesajla AKP’ye üye yapıldığımı öğrendim. Bize ‘ne sıkıntılarınız var’ diye sordular. Sonra da irademiz dışında üye yapıldık. Üye olmak istesem, gidip kendim üye olurum. Beni zorla üye yapmalarına hiç hakları yok.”

Kendisi gibi çok sayıda kişinin üye yapıldığını belirten Keleş, “AKP krizin fırsatçılığını yapıyor. İnsanlar işsiz, mağdur ve açlık var. İnsanlarımız da bilmeden onlara kimlik bilgilerini veriyorlar ve bu sonuç ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu

‘AKP sistem üzerinden üye yapıyor’

Muteber Bora

Alipaşa Mahallesi’nde yaşayan Muhteber Bora da dün telefonuna gelen bir mesajla AKP’ye üye yapıldığını öğrendiğini belirtti. e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden AKP üyesi olarak göründüğünü ifade eden Bora, bu durumun kendini çok üzdüğünü söyledi.

Muteber Bora, gelen mesajla üye olduğunu öğrendi.

Evine gelen tek bir kişinin dahi olmadığını belirten Bora, kimlik bilgilerini de kimseyle paylaşmamasına rağmen üye yapıldığını kaydetti. Bora, “Ben AKP’ye üye olmayı hiç düşünmedim. Bu nedenle kendimi çok kötü hissediyorum” dedi. “AKP sistem üzerinden otomatik olarak üye yapıyor” diyen Bora, vereceği yardımı kabul etmeyeceğini ve suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Sosyal destek sonrası üye yapıldı

Eşi Songül Kayhan’ın AKP’ye üye yapıldığını kendisine gelen bir mesajla öğrenen Niyazi Kayhan da ne eşinin ne de kendisinin bugüne kadar AKP’ye gitmediğini ifade etti. Nasıl üye yapıldığını anlayamadığını belirten Kayhan, “İradem ve beyanım dışında benim AKP’ye üye yapılmam suçtur. Koronavirüs sürecinde insanlara para getirip dağıttılar. O zaman belli ki alınan kimlik bilgileriyle bizi üye yaptılar. Eşimin adına çıkan bin TL ücret sonrası AKP’ye üye yapıldı. Bunu kabul etmiyorum ve şikayette bulunacağım” şeklinde konuştu.

AKP il başkanı ‘başarıyla’ övünmüştü

AKP İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu yaptığı açıklamada, “AK Parti Van teşkilatımıza 17 yılda yaptığımız üye sayısının yarısını 1 Temmuz’dan bugüne kadar yaptık. Müthiş bir katılım ve gönül birliği var” diyerek “başarıyla” övünmüştü. MA