Parlamentolararası Birlik: Gergerlioğu derhal serbest bırakılsın

Parlamentolararası Birlik, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp, tutuklanmasının keyfi olduğunu belirterek, “Derhal serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

Sincan F tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ilişkin Parlamentolararası Birlik (Inter-Parliamentary Union-IPU) yazılı açıklama yayımladı.  Açıklamada, Gergerlioğlu’nun tutukluğunun keyfi olduğu, “derhal serbest bırakılması” gerektiği belirtildi.

TBMM’nin de Parlamentolararası Birlik üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, “Küresel olarak yasama erklerinin tamamını temsil eden bu büyük organizasyonun siyasi önemi ve kararlarının etkisi haliyle çok yüksektir” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “IPU, dosyadaki bilgiler ışığında Gergerlioğlu’nun devam eden tutukluluğunun keyfi olduğunu ve derhal sonlandırılması gerektiğini düşünmektedir; mevcut yasal yolların hâlâ bunu sağlayabileceğini içtenlikle ummaktadır.

‘Türkiye düşünce özgürlüğü için kararlı adımlar atmalı’

Kararın devamında bu kararın, Türkiye yetkililerin teröre karşı mücadeleleri ile muhalefetteki milletvekillerinin insan haklarına, özellikle de ifade özgürlüklerine saygı arasında doğru dengeyi kurmadıklarının bir başka kanıtı olduğu ifade edildi.

IPU, Türkiye makamlarını, mevcut ulusal mevzuatın ve uygulamasının düşünce özgürlüğüne ilişkin uluslararası ve bölgesel standartlara uygun olmasını sağlamak için daha kararlı adımlar atmaya çağırdı.

MA / ANKARA