Patara yılında önemli arkeolojik gelişmeler

Kaynak: Atlas Dergisi

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara’dan önemli arkeolojik haberler geliyor. 2020 Patara Yılı ilan edilmişken kazı ekibi kıymetli sonuçlar elde etmeye devam etmekte. Apollo’nun oğlu Patarus tarafından kurulduğu rivayet edilen Patara’nın Likya’nın ana limanı olduğu biliniyor. Eski zamanın kaynak metinlerinde Likya’nın önemli şehirlerinden olduğu kayda geçilmiş olan Patara, antik kenti yanında on sekiz kilometrelik meşhur plajı ile de dünyanın gözdeleri arasında.

1988 yılında başlayan kazı çalışmalarıyla Patara Antik Kenti’nde onlarca eserin gün yüzüne çıkmasını sağlayan ekibin lideri Prof. Dr. Havva İşkan Işık yeni heykellerin bulunması üzerine açıklamalarda bulundu:

“Tiyatroda yaptığımız çalışmalardan birinde başı olmayan çok sayıda heykel bulduk. Bu bize Patara Tiyatrosu’nun yapıldığı dönemde nasıl bir konseptle kurgulanmış olduğuna dair mükemmel ipuçları kazandırdı. Tiyatroda çok sayıda yazıt da var. Bu eserlere yönelik iyi bir çalışma süreci beni bekliyor. Önemli bir yazıt ele geçirdik ama bununla ilgili detayları bakanlığımız kamuoyuna açıklayacak.”

Atlas Dergisi’nin Prof. Işık’ın özel izni ile havadan çektiği görüntüler…

Prof. Dr. Işık yakın gelecekteki projelere de değindi:

“Çalışma yürüttüğümüz istasyonun müzeleştirme projesi tamamlandı. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nda kabul edildi. Çalışmaları yakın zamanda başlayacak. Yıl bitmeden müzeyi de tamamlayacağız. Ziyaretçilerimiz burayı da gezebilecek. Ören yerindeki kent kapısına yönelik çalışmayı tamamladık. 19 metre genişliğindeki, 10 metre yüksekliğindeki 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve su aktarma göreviyle dünyada emsalsiz olan kent kapısını koronavirüs sürecinde tamamladık. Mükemmel bir çalışma oldu. Eksik parçaların yerine, orijinal parçalar bulunarak konuldu. Depremle ilgili deformasyonlar vardı, hepsi giderildi ve çok güzel hale geldi.”

Harry Potter’ın yazarından bir öykü

Harry Potter serisiyle bilinen J.K. Rowling on yıl önce çalışmalarına başladığı Ickaborg adlı bir öyküyü internet üzerinden ücretsiz yayımlayacağını duyurdu. Harry Potter serisinden bağımsız bir öykü olan Ickaborg’u bu zor günlerde çocukların mutlu olabilmesi için ortaya çıkarma kararı aldığını açıklayan yazar okurlarından öyküyü resimlemeleri talebinde bulundu. Kasım ayında basılması düşünülen Ickaborg’un basılı versiyonunda seçilen çizimlerin de yer alacağını vurgulayan Rowling kitaptan elde edilecek gelirin salgından zarar görenlere bağışlanacağını belirtti.