‘Patronlar -e devlet şifresi isteyemez’

Patronların Ensesindeyiz (PE) Ağı yoğunluk nedeni ve teknolojik imkana sahip olamadıkları için e-devlet üzerinden izin belgesi alamayan işçilere, “Patronlara şifrelerinizi vermeyin” çağrısı yaptı.

Patronların Ensesindeyi Ağı işçileri uyarıyor: E-devlet şifrenizi patronlara vermeyin

Tam kapanma sürecinde faaliyete devam eden işyerlerinde çalışanların alması gereken Çalışma Muafiyet İzin Belgelerinin e-devlet üzerinden çıkarılmasının zorunlu tutulması sistemde kilitlenmelere yol açtı.
Son düzenlemelere göre, her bir işçinin kendi e-devlet sayfası üzerinden izin çıkarması ve bunu işyerinde onaylatması gerekiyor. Hem e-devlet sisteminde yoğunluktan kaynaklı yaşanan aksamalar hem de internet/akıllı telefon ya da gerekli teknolojik bilgiden yoksunluk nedeniyle pek çok işçi e-devlet üzerinden izinleri çıkarmakta zorluk yaşıyor.

‘Şifrelerinizi paylaştığınızda yetki sahibi olacaklar’

İşverenler “izin belgelerinizi çıkaracağız” gerekçesiyle, işçilerden e-devlet şifrelerini toplamaya kalkabileceğine dikkat çeken Patronların Ensesindeyiz Ağı, E-devlet şifresinin istenmesinin kişilik haklarına bir saldırı olduğunu bildirdi. “İşçiler patronlara şifrelerini vermek zorunda değildir” denilen açıklamada, “E-devlet, sendika üyeliğinden, dava, sicil bilgilerimize pek çok kişisel verimizin saklandığı bir alandır. Şifremizi paylaşmamız durumunda patronun, bu bilgilere erişme ve işlem yapma yetkisi olacaktır” uyarısını yaptı.
PE Ağı, işverenlerin bu tür bir talebi ile karşılaştıklarında “şifremi hatırlamıyorum” diyerek kendileriyle bağ kurmasını isteyerek, sorunun birlikte çözebileceklerini bildirdi. PE Ağı, şifre isteyen işverenlere ilişkin şu uyarıyı yaptı.

Anayasaya göre suç işleniyor

“Şifreyi işçisinden isteyen, vermediği halde çeşitli yaptırımlarla tehdit eden işverenler suç işlemektedir. E-Devlet, kişisel verileri içeren elektronik bir ortamdır, bu ortamın şifresi kişiye özeldir ve kimse ile paylaşılmaya zorlanamaz. Yurttaşlar en hayati bilgilerinin depolandığı ve eğitim, sağlık, güvenlik, sigorta, sendikalaşma ve daha niceleri dahil olmak üzere neredeyse tüm resmi işlemlerin yapılabildiği, değiştirilebildiği bir ortam olan E-devlet uygulamasının şifresini 3. kişilerle paylaşmamalı, paylaşmaya zorlayan veya hukuka aykırı yollarla bu bilgiyi ele geçirip kullanmaya çalışanları derhal şikayet etmelidir. Şifrenin zorla, tehditle alınması, çalınması halinde bu şifreyi hukuka aykırı yollardan ele geçirip kullanan kişi Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na, Türk Ceza Kanunu’nun Kişisel verilerin gizliliğini düzenleyen 135-136. maddelerine ve Anayasa’ya göre suç işlemiş sayılır. Şifresini paylaşmayan işçi işten çıkarılamaz, çıkarılması halinde işe iade davası açarak işlerine iade edilebilirler.”

Yeni1Mecra