PEN Duygu Asena Ödülü Ayşe Buğra’ya verildi

PEN Yazarlar Derneği, PEN Duygu Asena Ödülü’nü Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verdiklerini bildirdi.

Prof. Dr. Ayşe Buğra Fotoğraf: MA

PEN Yazarlar Derneği’nin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, PEN Yazarlar Derneği’nin her yıl iki ödül verdiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Bunlardan ilki kadın hareketinin öncülerinden ve en duyarlı kalemlerinden, genç yaşta yitirdiğimiz Sevgili Duygu Asena adına düzenlenen PEN Ödülü, diğeri ise o yılın şiir bildirisini hazırlayacak olan, edebiyatımızı varlığıyla, eserleriyle zenginleştirmiş bir şaire verilen PEN Şiir Ödülü’dür.” denildi.

2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunduklarının belirtildiği açıklamada, “Ayşe Buğra Dünya Bilimler Akademisi’nin 2015 Sosyal Bilimler Ödülü’nü kazanmış dünya çapında bir bilginimizdir. “ diye kaydedildi.

Üniversite kavramının içinin her geçen gün daha da boşaltıldığına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz eğitim sisteminde çağdaş ve evrensel değerlerden uzaklaşıldığı, her alanda olduğu gibi akademik bağımsızlığın da baskı ve tehdit altında olduğu, Cumhuriyet ilkelerinden ödün verildiği, karşı devrim adımlarının uygulanmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir.”

‘Ayşe Buğra’ya bedel ödetilmek istenmiştir’

Buğra’nın yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğrayarak hedef gösterilerek aşağılanmaya çalışıldığına işaret edilen açıklamada, “Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir.  Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini ‘memleketim için üzüldüm’ diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir.” denildi.

PEN Yazarlar Derneği olarak Ayşe Buğra’nın üzüntüsüne katıldıklarının belirtildiği açıklamada, “Ancak kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.” diye kaydedildi.

Yeni1Mecra