Pınar Gültekin davası ertelendi

Pınar Gültekin davasında konuşan tanık ifadesinde “Pınar Gültekin’i korkutmam ve tehdit etmem için bana 200 bin lira teklif ettiler” dedi.

12 Temmuz’a ertelenen duruşma için Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelecek olan rapor ve ABD’ye yazılan müzekkerenin cevabı beklenecek.

Pınar Gültekin

Muğla’nın Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylası’nda Üniversite Öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın yargılandığı 4’üncü duruşma Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada sanık avukatları, Gültekin’in ailesi ve avukatı Rezan Epözdemir yer aldı.

Av. Epözdemir, tutuksuz sanık Mertcan Avcı’nın duruşma salonuna getirilmesini ve ABD’ye yazılan müzekkerenin cevabından vazgeçilmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, tüm bu talepleri reddetti.

 Duruşmada Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile Mehmet Yusuf Özten isimli bir tanık dinlendi.

Tanık ifadesinde, şöyle konuştu: “Cemal’i Isparta’dan tanıyordum. Beni Muğla’da misafir ettiler. İşlettiği bir bar vardı orada. Bizi işletmeye ortak edeceğini söylüyordu. Daha sonra iletişimimiz kesildi. Sosyal medyadan yazışmalar oldu aramızda. Bana 200 bin lira para teklif ettiler kızı korkutmam ve tehdit etmem için. Pınar Gültekin Cemal’e şantaj yapıyormuş. Para istemiş. Pınar’ın abisi varmış cezaevinde. Ona tehdit mesajları göndermiş gibi konuşmalar oldu. Ben de Cemal’e ‘kadına zarar vermem’ dedim. Teklifini kabul etmedim. Selim Avcı ile Cemal Metin Avcı’dan geldi teklif.”

Ardından ABD’ye Android şifresi için yazılan müzekkere ile ilgili ABD’den ek bilgi talebi geldiği, mahkemenin söz konusu talebe ilişkin yazıyı Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği belirtildi.

‘Davadan çekilin’

Daha sonra söz alan avukat Rezan Epözdemir, “Mertcan Avcı tahliye edildi. Ne hikmetse aynı sanık davaya İzmir Adliyesi’nden SEGBİS ile katılmak istiyor. Bu çok manidar ve düşündürücü. Bu talebi mahkeme kabul etti mi bilmiyoruz” dedi. Epözdemir, mahkeme heyetine hitaben, “Size güvenmiyoruz, davadan çekilin. Bu saatten sonra vereceğiniz hiçbir karar adil bir karar olarak anlaşılmayacak. Mahkemenin haksız tahriki uygulama çabası olarak görüyoruz. Biz İstanbul’dan geliyoruz. Mertcan Avcı İzmir’den katılabiliyor. Sizi tekrar reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Baba Gültekin: İyi hal için elinizden geleni yapıyorsunuz

Duruşmada konuşan Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin de, “Pınar’ın ölümü beni yıktı. Benim ailem dağıldı. Ben güçlü durmaya çalışıyorum. Ailemin diğer fertlerini kurtarmak için. Dinlenen bütün şahitler yalan söylüyor. Cemal Metin Avcı’ya iyi hal indirimi için elinizden geleni yapıyorsunuz” diye konuştu.

ABD’den gelen yazı beklenecek

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelecek olan rapor ve ABD’ye yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesine hükmederek duruşmayı 12 Temmuz’a erteledi.

MA / MUĞLA