Polis Ankara’da kadın eylemine sert müdahale etti: 24 gözaltı

Ankara’da “Yaşam Zinciri” eylemi yapmak isteyen kadınlara polis sert müdahale etti. Aralarında Mezopotamya Ajansı muhabiri Eylem Akdağ’ın da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesine karşı Kolej Metro çıkışında “Yaşam Zinciri” oluşturmak için bir araya geldi. Eylem öncesi polisler tarafından barikatlarla kapanan alana kadınlar ilk olarak alınmadı.

Yapılan görüşme ardından kadınların etrafı polis tarafından kapatıldı. Kadınların “Yaşam Zinciri” oluşturarak, yürümelerini engelleyen polisle kadınlar arasında gerginlik yaşandı.

Kadınlar polisin engellemesini “Çekilin önümüzden” diyerek tepsi gösterdi ve “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganlarını attı. Kadınlar daha sonra polisin kalkanlarla yaptığı barikata dayandı ve açmaya çalıştı.

Kadınlar mor boya fırlattı

Eylemin engellenmesine tepki gösteren kadınlar, polislere mor boya fırlattı. Bu sırada yaşanan gerginlik sonrasında polisler kadınlara sert müdahalede bulundu.

Kadınlara müdahale sırasında bir kadın polis, “İçlerinde biri elimi tırmaladı, intikamımı almalıyım” dediği duyuldu. Platform üyesi kadınlar polisler tarafından dövülerek, ters kelepçe yapıldı ve gözaltına alındı.

Ondan fazla kadın polisin bir kadını yere yatırarak, ters kelepçe yapmasını ise eylem sırasında gözaltına alınan bir kadının cep telefonuyla kayda alındı.

Müdahale sırasında aralarında avukat Sevinç Hocaoğulları ve Arzu Kurt’un da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.

Gazeteci Akdağ da gözaltına alındı

Kadınların eylemini takip eden Mezopotamya Ajansı muhabiri Eylem Akdağ da gözaltına alındı. Gözaltına alındığı öğrenilen isimlerin bazıları şöyle:

“Avukat Sevinç Hocaoğulları, Nebiye Merttürk, Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Zeynep Tan, Aylin Kalp, Kardelen Demir, Emel Vural, Yağmur Alaz Gülveren, Gülçin Polat, Sena Bademli, Avukat Arzu Kurt, Sude Sivri, Gülbahar Gündüz, Beste Uymaz, Tuğba Koçer, Serap Kaplan, Meziyet Yıldız, Deniz Akıl, Sibel Göktaş, Zelalsu Değirmenci, Pırıl Kurtdere, Fatma Kılıçarslan, gazeteci Eylem Akdağ ile soyadları öğrenilemeyen Meryem.”

Avukat Sevinç Hocaoğulları ve Avukat Arzu Kurt, kimlik tespiti ve sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Kadınlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası kapsamında işlem yapıldığı bildirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada 33 kadının gözaltına alındığını duyurdu.

Fotoğraflar: Cansu Erginkoç