Klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap yanıtladı: Koronavirüs nedir? Nasıl korunulur?

HABER MERKEZİ – Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 (Koronavirüs) dünyada yayılmaya devam ederken, virüs hakkında bilinmeyenleri ve korunma yollarını Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK)  Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap yeni1mecra’ya anlattı.

Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Alpay Azap, en büyük virüs bulaşma yolunun solunum salgıları ile dışarı atılan sıvılar olduğuna dikkat çekti.

Virüsün dışarıda birkaç saat canlı kaldığını belirten Azap, virüsün temas ettiği yüzeylere dokunan kişilerin bu virüsü ellerini yüzlerine ve gözlerine sürerek dahi kendilerine ve çevrelerine bulaştırabileceklerine vurgu yaptı.

Azap, Koronavirüs’ten korunmak için alınacak en önemli tedbirin el temizliği olduğunu belirten Azap şunları kaydediyor:

Prof. Dr Alpay Azap

“El temizliği; su ve sabunla 20 saniye boyunca tüm yüzeyleri yıkamak gerekiyor. Özel bir sabuna ihtiyaç yok, normal sabun ile de bunu gerçekleştirebiliriz. Elimizi yıkarken başparmağı ayrıca yıkamak gerekir, çünkü bu parmak fonksiyonların yüzde kırkını gerçekleştirir. Bunu her yerde yapmak mümkün olmadığı için de el bazlı el antiseptikleri kullanılabilir. Hatta yüzde 60’tan fazla alkol içeren bir kolonya, tüm virüsleri öldürebilir. Ayrıca elimizi yüzümüze ve gözümüze götürmemeliyiz.”

Koronavirüs nedir?
Yurttaşlar kendini koronovirüsten nasıl koruyabilir?
Maske kullanımı koruyucu mu?
Sirke, sarımsak, turşu suyu, kellepaça ne kadar etkili?
Türkiye salgına hazır mı?
Türkiye’de koronavirüsü tedavi edecek kaç hastane var?
Genetiğin koronavirüs üzerinde etkisi var mı?
Koronavirüs biyolojik bir silah mı?

Prof. Dr. Alpay Azap’ın açıklamalarının tamamına video söyleşiden ulaşabilirsiniz.