PTT 40 bin kedi köpek kovucu cihaz satın aldı

PTT’nin aldığı kedi köpek kovucu cihazların hayvanların ölümüne neden olduğunu belirten HAYKURDER, cihazların derhal envanterden çıkarılmasını istedi.

HAYKURDER, “Hayvan sağlığı için son derece sakıncalı, hayvanlara eziyet ederek ölümlerine yol açacak bir ürün” olarak nitelediği kedi-köpek kovucu cihazların imha edilmesini istedi.

PTT’nin, dağıtıcı personeli tarafından kullanılmak üzere 40 bin adet kedi-köpek kovucu ultrasonik cihaz satın aldığını duyuran HAYKURDER, söz konusu cihazların hayvanların ölümüne neden olduğunu söyledi.

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), PTT’nin, ülke genelindeki dağıtıcı personeli tarafından kullanılmak üzere 40 bin adet kedi-köpek kovucu ultrasonik cihaz satın aldığını ve bu cihazların dağıtımına başlandığını duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan HAYKURDER, cihazların kullanımının 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre yasak olduğunu belirtti. HAYKURDER, PTT’nin suç işlediğini ve bu cihazların kullanımının hayvanlara işkence etmek anlamına geldiğini vurgulayarak, cihazların derhal envanterden çıkarılması için çağrı yaptı.

‘Son derece sakıncalı’

Söz konusu cihazların kullanımının 10 yıl önce gündeme geldiğini ve tartışmalara neden olduğunu hatırlatılan açıklamada, “Pratikte birçok hayvanın feci biçimde can vermesine de sebep oldu. Ani ortaya çıkan ses dalgası neticesinde hayvanlarda o an oluşan ciddi rahatsızlık, panik ve korku hali hayvanların kontrolsüzce kaçışmasına, bu esnada insanlara, araçlara, duvarlara çarparak yaralanmasına, kendilerini ani bir heyecanla yola atarak araç altlarında feci şekilde yaşamlarının son bulmasına neden oluyor. Hayvan sağlığı için son derece sakıncalı, insan sağlığı için tehlike ve riskleri tam olarak bilinmeyen, hayvanlara eziyet ederek ölümlerine yol açacak bir ürünü envantere kazandırıp tüm saha personeline dağıtmak nasıl bir sorumsuzluktur?” ifadelerine yer verildi.

‘PTT’yi kınıyoruz’

PTT’yi, cihazları derhal envanterden çıkartarak imha etmeye çağıran HAYKURDER, “O cihazların tek bir personeliniz tarafından sahada kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Kanun oyalamacası politikalarının terk edilip, acilen devlet otoritesinin ağırlığını ortaya koymasını, bu denli organize bir işkenceye geçit vermemesini talep ediyoruz. PTT işletmelerini bu sorumsuz davranışları nedeni ile kınıyor ve konunun şiddetle takipçisi olacağımızı duyuruyoruz” çağrısında bulundu.

MA