Putin, Aliyev ve Paşinyan görüşmesi sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ üzerine yaptıkları görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

Aliyev ve Paşinyan Karabağ’da ateşkes sağlandıktan sonra ilk yüz yüze görüşmeyi Putin’in arabuluculuğuyla yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki ‘Dağlık Karabağ’ görüşmesi Moskova’da yapıldı. Rusya’nın arabuluculuğuyla yapılan görüşmede Dağlık Karabağ’la ilgili anlaşmalar ve bölgedeki durum ele alındı.

Görüşme, Aliyev ve Paşinyan’ın Karabağ’da ateşkes sağlandıktan sonra gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme oldu. Üçlü görüşme, yaklaşık 4 saat sürdü.

‘Anlaşmaya uyuluyor’

Görüşmenin ardından düzenlenen üçlü basın toplantısında konuşan Putin, Dağlık Karabağ’la ilgili anlaşmanın koşullarına uyulduğu, ciddi olayların yaşanmadığı ve Rus barış gücünün yükümlülüklerini tümüyle yerine getirdiği sonucuna vardıklarını ifade etti.

Aliyev ve Paşinyan’la yaptıkları görüşmeleri önemli ve faydalı olarak niteleyen Putin, Dağlık Karabağ’da altyapı projelerinin geliştirilmesiyle ilgili ortak açıklama imzaladıklarını söyledi.

Üç ülke çalışma grubu kuracak

Putin, Dağlık Karabağ’da ekonomi ve ulaşım altyapısıyla ilgili sorunların çözümü için üç ülkenin başbakan yardımcıları düzeyinde bir çalışma grubu kuracaklarını belirtti.

Putin, “Bugünkü görüşmeyi son derece önemli ve faydalı buluyorum, zira bölgedeki durumun geliştirilmesi, yani ekonomik bağların ve altyapı projelerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlayıp ortak açıklama imzalayabildik” dedi. Putin bu projelerin hayata geçirilmesi için çalışma grubu kurulacağını belirterek, “Başbakan yardımcıları da, en kısa sürede uzmanların yer alacağı alt çalışma grupları kuracak ve bölgede ulaşım altyapısı ile ekonominin geliştirilmesi konusunda somut planlar sunacaklar” ifadelerini kullandı.

Paşinyan’a tepki

Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan protesto edildi. Bir grup Ermenistan vatandaşı toplantı öncesi Moskova’daki Büyükelçilik önüne toplanarak, “Paşinyan burayı terk et” sloganları attı.

MA