Rabia Kaçmaz’ı işkenceyle öldürmeye teşebbüs eden Emre Çiçek’e 53 yıla kadar hapis istemi

Kendisinden ayrılmak isteyen Rabia Kaçmaz’ı işkenceyle öldürmeye çalışan Emre Çiçek’in 19 yıldan 53 yıla kadar hapisle cezalandırılması, ona yardım eden arkadaşı Yunus Kıldır’ın 14 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul’da kendisinden ayrılmak isteyen kız arkadaşını işkence ettikten sonra bir çuvala koyup Avcılar’daki göl kenarına bırakan Emre Çiçek’in yargılanmasına devam edildi. İstanbul Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanık Emre Çiçek, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edildi.

‘Boyun bölgesindeki kesi sonucu ses telleri hasar gördü’

Tarafların avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığınca hazırlanan raporda, olayda mağdurun boyun bölgesindeki kesi sonucu oluşan ses tellerindeki hasar ve bunun sonucunda oluşan ses kısıklığının kişinin konuşmasında sürekli zorluğa neden olduğu belirtildi.

Mütalaada işkence olayı anlatıldı

Cumhuriyet Savcısı, duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada 6 Şubat 2019 tarihinde Emre Çiçek’in kendisinden ayrılmak istediğini söyleyen kız arkadaşı Rabia Kaçmaz’a yönelik yaptığı işkence ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.

Emre Çiçek’e arkadaşı Yunus Kıldır yardım etti

Mütalaada, Emre Kaçmaz’ın darp ve işkence olayının yanı sıra Rabia Kaçmaz’a cinsel istismarda bulunmaya çalıştığı da belirtildi. Daha sonra olay yerine gelen sanık Emre Çiçek’in arkadaşı sanık Yunus Kıldır’ın, Çiçek’e “Beni bu işe bulaştırma, merak etme kimseye bir şey gördüğümü söylemem” diyerek gitmeye çalıştığı anlatıldı.

Mütalaada, bunun üzerine iki sanığın birlikte çıktıktan kısa süre sonra tekrar geldikleri atölyede Rabia Kaçmaz’ı bir çuvalın içine koyup araca taşıdıklarına yer verildi.

‘Araçla üzerinden geçti’

Sanık Yunus Kıldır’ın bir süre sonra araçtan indiği, Avcılar Firüzköy göl kenarına gelen diğer sanık Emre Çiçek’in ise Rabia Kaçmaz’ı yere doğru fırlattığı aktarılan mütalaada, sanığın mağdurun yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için üzerine bastıktan sonra araçla üzerinden geçtiği vurgulandı.

‘Rabia Kaçmaz domuz bağı ile bağlanmış halde bulundu’

Sanık Çiçek’in sonrasında babasını arayıp olayı anlattıktan sonra teslim olduğu ve onları olay yerine götürdüğü anlatılan mütalaada, domuz bağı ile bağlanmış ve yarı çıplak vaziyette bulunan yaralı haldeki Rabia Kaçmaz’ın kaldırıldığı hastanede uzun süre yoğun bakımda kaldığı belirtildi.

Emre Çiçek için 53 yıla kadar hapis talebi

Mütalaada, sanık Emre Çiçek’in “cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “’cinsel saldırı” ve “canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmeye teşebbüs etme” suçlarından toplam 19 yıldan 53 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanık Yunus Kıldır’ın ise “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada, sanık Kıldır’ın “suçu bildirmeme” suçundan beraatına karar verilmesi istendi.

Sanıktan ‘olay abartılıyor’ savunması 

Duruşmada söz verilen sanık Emre Çiçek, “Avukatımla birlikte savunma yapacağım. Pişmanım ancak olay abartılıyor.” dedi. Mahkeme, taraflara mütalaa karşı beyanda bulunmak için süre vererek, duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca 6 Şubat 2019’da yaşanan olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, sanık Emre Çiçek’in “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürmeye teşebbüs etme” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından 23 yıldan 30 yıla kadar, sanık Yunus Kıldır’ın “suçu bildirmeme” suçundan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyordu. 

Düzenlenen ek iddianame ile sanık Emre Çiçek’in hakkında ayrıca ”kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14 yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu.

Kaynak: AA