Roboski Katliamında yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişi anılıyor

Roboski Katliamının 9’uncu yıldönümü nedeniyle Van, Diyarbakır, Ankara, Dersim, Adana, Hatay, Mersin, Urfa’da açıklamalar yapıldı.

Açıklamalarda, faillerin yargılanmamasına tepki gösterilerek, “Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir” mesajı verdi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait uçakların bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişi yaşamını yitirdi. Yanmış, parçalanmış bedenler, battaniyelere sarılarak köylüler tarafından kilometrelerce taşındı.

Katliamın failleri, aradan geçen 9 yıla rağmen yargılanmadı. Katliamın 9’uncu yıldönümü nedeniyle bir çok kentte yapılan açıklamalarla yaşamını yitirenler anıldı.

‘Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir’

Ankara’da Roboski için Adalet Girişimi, İHD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı yaptı. Açıklamayı girişim adına İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen okudu. Katliamın ardından adalet sağlanmadığın belirten Çevirmen, şunları ifade etti:

“Barışçıl bir ortamda yaşayan ve demokratik tüm hakları teslim edilmiş toplumlarda katliamlar yaşanmaz, yaşanması durumunda hukuk normları, adaleti sağlamakla mükelleftir ve görevlerini yerine getirirler. Ancak 100 yıldan fazladır bu ülkeye egemen zihniyet; katliamlar konusunda çok kötü bir tablo çizmekte, çizmeye de devam etmektedir.’’

Roboski’nin üstü örtülerek, yaşanan insanlık dramı unutturularak yeni demokratik bir Anayasa’nın yapılamayacağını ifade eden Çevirmen, “Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş ve adaletin olmayışıdır. Yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız. Barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” dedi.

‘Tek bir kişi bile yargılanmadı’

HDP Van İl Örgütü’nde yapılan açıklamayı okuyan HDP Edremit İlçe Eşbaşkanı Nedim Şipal, benzer bir katliamın farklı bir ülkede olması halinde hükümetin düşeceğine ancak Türkiye’de tek bir kişinin dahi yargılanmadığına dikkati çekti. Şipal, “Bu katliamda sorumluğu bulunanlar adeta ödüllendirildi ve ödüllendirilmeye devam ediyor. Roboski’de katledilenlerin ailelerine her türlü hukuksuzluk ve adaletsizlik reva görüldü” dedi. 

‘Roboski sizin yüzünüzün karasıdır’

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu da, Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. “Roboski unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı açıklamaya, kentte bulunan siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra birçok yurttaş katıldı.

Açıklamada sık sık “Roboski’ye adalet, insanlığa adalet”, “Roboski’nin hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı açıklama, yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşu il başladı. DİSK 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Eroğlu, Roboski’de 34 yurttaşın bombalanması emrini verenlere ilişkin 9 yıldır hiçbir şekilde hukuki bir sonuç çıkmadığını dile getirerek, “Adalet yerini bulmadı” dedi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun ise, Roboski’deki olayın kaçak mazot veya yanlış istihbarattan olmadığını, olayın tamamen Kürt sorunu olduğunu söyledi. Hatun, “Roboski sizin yüzünüzün karasıdır. Roboski’yle yüzleşin. Kim hangi yanlış istihbaratı verdiyse yargılansın. Dönemin başbakanı çıkıp bu konuyla ilgili bir açıklama yapsın.” dedi.

‘Soruşturma şüphelilerin isimleri tespit edilmeden görevsizlik kararı verildi’

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. “Roboski’yi unutmadık, unutmayacağız” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, “Roboski’yi unutma, unutturma” sloganı atıldı. Açıklamayı yapan HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, katliamın üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen, sorumluların yargı önüne çıkarılmadığını belirtti.

Yeşil, başlatılan soruşturmada şüphelilerin isimlerinin tespit edilmeden görevsizlik kararı verildiğini hatırlatarak, “Roboski katliamının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal huzur sağlanamayacaktır.” dedi.

İHD Adana, Hatay, Mersin şubeleri ile HDP Hatay, Mersin, Urfa il örgütleri de yaptıkları yazılı açıklama ile Roboski Katliamının gerçek sorumluların bulunup yargılanmasını istedi.

Kaynak: MA