RSF: 2020’de en az 50 gazeteci kasten öldürüldü

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), bu yıl en az 50 gazetecinin yaptıkları haberler sebebiyle öldürüldüğünü, yüzlerce gazetecinin ise Kovid-19 nedeniyle öldüğünü bildirdi.

RSF’nin basın özgürlüğüyle ilgili yıllık rapor yayımladı. Raporda, bu yıl en az 50 gazetecinin öldürüldüğünü belirterek, söz konusu gazetecilerin büyük çoğunluğunun yolsuzluk, organize suç, çevre ve doğanın tahrip edilmesi gibi konuları araştırdıkları için kasten öldürüldüğü kaydedildi.

Meksika ve Irak en tehlikeli ülkeler arasında

Çoğu gazetecinin çeşitli gösteriler sırasında haber yaparken öldürüldüğünün belirtildiği raporda, bu yıl haberciler için en tehlikeli ülkelerin Meksika, Irak, Afganistan, Hindistan ve Pakistan olduğuna işaret edildi.

Yüzlerce gazeteci de Kovid-19’dan hayatını kaybetti

Ayrıca raporda, dünya çapında yüzlerce gazetecinin de Kovid-19’dan hayatını kaybettiği, ancak bunların kaçının mesleki çalışmaları sebebiyle enfekte olduğunun belirlenemediği vurgulandı. Mısır, Rusya ve Suudi Arabistan’daki hapishanelerde tutulan 3 gazetecinin de Kovid-19’a yakalanmaları sonucu tıbbi bakım eksikliği sebebiyle yaşamını yitirdikleri kaydedildi.

İran’da 30 yıl sonra bir gazetecinin ölüm cezası infaz edildi

İran’da 12 Aralık’ta Ruhullah Zem’in idam edilmesi ile 30 yıl sonra ilk kez bir basın mensubunun çarptırıldığı ölüm cezasının infaz edildiği belirtilen raporda, bu yıl öldürülen 50 gazeteciden 2’sinin de kadın olduğu bildirildi.

Toplamda 53 gazetecinin öldürüldüğü 2019’a kıyasla çok az şeyin gözle görülür şekilde iyileştiği vurgulanan raporda, son 10 yılda gazetecilik çalışmaları nedeniyle en az 937 kişinin öldürüldüğü aktarıldı.

AA – ANKARA