RTÜK üyesi Ali Ürküt ‘ölüm listesi’ konuşmalarına ilişkin rapor istedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun HDP kontenjanından seçilen üyesi Ali Ürküt, Ülke TV’de yayımlanan Sevda Noyan’ın öldürülecekleri kişilerin listesinin hazır olduğu yönündeki konuşmalar nedeniyle RTÜK’e başvurdu.

Ürküt, RTÜK başkanlığına dilekçe ile başvurarak Ülke TV hakkında RTÜK yasasının 8. Maddesinin 1. Fıkrası b bendine göre “Irk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” ilkesine aykırı davrandığını belirtti.

Ürküt, Ülke TV’nin Arafta Sorular programı için rapor düzenlenmesini ve ilk toplanacak Üst Kurul toplantı gündemine alınmasını talep etti.

Ürküt, Arafta Sorular programına konuk olan Sevda Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, vallahi yapamadık istediklerimizi. Birazcık şeye denk geldik… Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız… Ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim bir kere… Onun için ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var hala 3,5, benim listem hazır açıkçası…” şeklindeki konuşmasının rapora geçmesini talep etti.

Ali Ürküt, bu söyleme karşı çıkması gereken sunucu Esra Elönü’nün ise “O zaman şöyle diyelim, ben de söyleyeyim mesala, ayak az kalır bence, dört ayaklarını derk alsınlar” diyerek konuşmacının “ölüm listesi” sözlerine destek verdiğine dikkat çekti.

Ürküt, savcıların da vakit kaybetmeden gereğini yapması gerektiğini de kaydetti.