S.D. 3 kızına ‘nitelikli cinsel istismarda’ bulunmaktan tutuklandı

Mersin’de 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan S.D. “nitelikli cinsel istismar” suçlamasıyla tutuklandı.

Mersin’de 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen S.D.’nin yargılanmasına başlandı. Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık S.D. ve şikayetçi olan 3 kızı ile tarafların avukatları katıldı.

Tarafların ifadelerinin ardından tanıkları dinleyen mahkeme heyeti sanık S.D.’nin “nitelikli cinsel istismar suçunu” işlediği gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 16 Eylül’e ertelendi. 

Davacı olan 3 kız kardeşin avukatı Pınar Dokuz, “Çoktan tutuklama olması gereken bir duruşmaydı. Sanığın delil karartma girişimleri oldu. Mahkeme heyetinde de suç şüphesi oluştu ve en azından ilk duruşmada tutuklandı” dedi.

Duruşma öncesi arbede 

Duruşma öncesi iki grup arasında adliye koridorunda yaşanan arbede kavgaya dönüştü. Polis ve çevik kuvvet ekiplerinin müdahale ettiği kavgada 2 kişi yaralandı. Olayın ardından kavgaya karışanlar ekipler tarafından uzaklaştırılırken, 5 kişi gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Mersin’de yaşayan 3 kız kardeşten birinin babası S.D. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını paylaşması üzerine, diğer iki kız kardeş de babaları S.D.’nin 5-6 yaşlarından itibaren cinsel istismarına maruz kaldığını anlatmıştı. Kız kardeşler daha sonra babaları S.D.’den 10 Ocak’ta şikayetçi olmuştu. Kız kardeşlerin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 22 Ocak’ta gözaltına alınan S.D., kendisine iftira atıldığını belirterek ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Bu durum kamuoyunda büyük tepki toplamış, kadın örgütleri S.D.’nin tutuklanması için çeşitli eylem ve etkinlikler yaparak kız kardeşlerin yanında olmuştu. Destek çağrısı yapan kız kardeşler de, babalarının tutuklanmasını isteyerek adalet talebinde bulunmuştu.

Kaynak: MA