Sağlık Bakanı Koca: Salgın kısa sürelerde tırmanışa geçebilir

Sağlık Bakanı Koca, son 15 günde çoğu ilde vaka artışı görüldüğünü belirterek, sonuçların henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadığını kaydetti.

Koca, salgının kısa sürelerde tırmanışa geçebileceğine dikkat çekerek, “Asla işi hafife almayın.” dedi.

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle katılarak başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Kontrollü normalleşme döneminde olduklarını hatırlatan Koca, şunları ifade etti:

“İlk iki haftamızı geride bıraktık. Şüphesiz, bu kısa zaman içinde büyük sonuçlar almayı beklemiyorduk. Ama göstereceğiniz tereddütsüz irade, sonuçlarını hemen değilse de yakında ortaya koyacaktır. İşin tabiatı da budur.” dedi.

‘Salgın kısa sürelerde tırmanışa geçebilir’

Koca, sonuçların zamanla alındığına, salgının ise kısa sürelerde tırmanışa geçebildiğine dikkati çekti. Bu sebeple bir uyarıda bulunmak istediğini belirten Koca, “Virüse sosyal hayatı ele geçirme fırsatı vermeyin. Gün gün verdiğiniz bir mücadele ve yaşadığınız mahrumiyetler sonucunda kazandıklarınızı kaybetmeyin.” ifadelerini kullandı.

‘Takip etmediğiniz ülkelere kıyasla ülkemiz gayet iyi bir durumda’

“Emin olun ki artık yakından takip etmediğiniz ülkelere kıyasla ülkemiz gayet iyi bir durumda.” diyen Koca, riskleri azaltmaya dönük bir strateji uyguladıklarını belirtti. Koca, “Strateji, riskin bütün ülkede eşit olmadığı gerçeğine dayanıyor. Tedbirlerin ciddiyet derecesi de ilden ile farklılık gösteriyor.” diye ifade etti.

Koca, yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde yaşayanlara, şehirlerinde günlük hayatlarına getirilen düzenlemelere uymalarını istedi.

‘Sosyal hareketliliğin artması virüsün hareket imkanını arttırdı’

Kovid-19’un kitlesel bir sorun olmaktan çıkması için önümüzde yıllar değil aylar olduğuna işaret eden Koca, “İnsanlık, 2020’nin çaresizliğini aştı. 2021 yılı umut ve zafer yılıdır.” ifadelerini kullandı. Çeşitli kısıtlamaların yerini şimdi serbestliklerin aldığını ve sosyal hareketliliğin arttığını belirten Koca, “Bu demektir ki virüsün hareket imkanı da arttı. Maharet, tedbirlere uyarak bu imkanı virüse tanımamaktır. Sokağa çıkan her insan bu bilinçle hareket etmelidir.” dedi.

‘Vaka artışları henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı’

Koca, son 15 günde çoğu ilde vaka artışları görüldüğünü, sonuçların henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadığını bildirdi. Renklere göre sınıflandırdıkları illerdeki vaka artış seyrinin bir süre daha takip edileceğini ifade eden Koca, şunları kaydetti:

“İlk 15 gündeki performansımız istenilen düzeyde olmasa da meseleye artan bir iradeyle sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Haftada bir yayınladığımız insidans haritası ise salgınla mücadelede başarı karnemizdir. Bu haritaları dikkatle takip etmelisiniz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Fotoğraf: AA

‘BioNTech aşısının ilk 5 bin 800 dozu ülkemize ulaştı’

Halihazırda kullandıkları aşıdan farklı bir aşı olan BioNTech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5 bin 800 dozunun Türkiye’ye ulaştığını aktaran Koca, “Uygulanmak üzere bu ay 4,5 milyon doz daha gelecek. Bu sırada aşının testleri tamamlanmış olacak. Bu aşı da aşı sırası gelenlere yapılacak.” dedi.

‘Gelecek haftadan itibaren 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak’

Bakan Koca, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının aşılarının tamamlandığını belirterek, “Gelecek haftadan itibaren bir alt grubun, yani 60-65 yaş grubunun aşılarına başlanacak. Yaşınız 60-65 arasındaysa lütfen telefon mesajlarınızı dikkatle takip edin.” uyarısında bulundu.

‘Mutant virüsler daha kolay bulaşıyorlar’

Mutant virüslere dikkati çeken Koca, “Mutant virüsler, daha zayıf fakat daha kolay bulaşıyorlar. Böylece vakalar da yaygınlaşıyor. Endişe verebilecek yayılmanın önünü kesecek olan tedbirdir. Virüs eski virüs değil mutasyona uğradı diyerek, asla işi hafife almayın. Mutandı da olsa koronavirüs tehlikeli bir virüstür. Yarın, bugünden tedbirli olalım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA