Sağlık Bakanı Koca: Ülke genelinde bir artış eğilimi görüyoruz

Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 salgınında bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi gördüklerini belirterek, vatandaşlardan geçtiğimiz haftaki düşüşe güvenerek tedbirleri elden bırakmamasını istedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum Valiliği’nde açıklamalarda bulundu Fotoğraf: Aytuğ Can Sencar /Anadolu Ajansı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum programları kapsamında ziyaret ettiği valilikte gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Okay Memiş ile kentteki Kovid-19’a ilişkin değerlendirme yaptıklarını söyleyen Koca, Erzurum Şehir Hastanesinin pandemide bölgenin yükünü aldığını ifade etti.

‘Sağlık sistemimiz başarılı bir sınav verdi’

Koronavirüs felaketine karşı dünyadaki bir çok ülkenin aksine dirençlerini koruduklarını savunan Koca, “En gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi kapasitelerinin ve üretimin yeterli gelmediğine şahit olduk. Oysa bizler ilk günden beri yerli üreticilerimizle maskeden koruyucu malzemeye, ilaçtan solunum cihazına kadar her türlü tedariğimizi kendimiz sağlayabildik. Ülke içinde ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi 150 den fazla ülkeye bu sıkıntılı günlerde yardım eli uzattık. Sağlık sistemimiz başarılı bir sınav verdi.” dedi.

‘Üzüntülü görüntülere şehir hastanelerimizde şahit olmadık’

Koca, Şehir Hastaneleri başta olmak üzere yenilenmiş ve artırılmış kapasitelerle salgını karşıladıklarını belirterek birçok ülkede yaşanan üzücü görüntülere hastanelerinde şahit olmadıklarını savundu.

‘Ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz’

Erzurum Şehir Hastanesinin bölge için önemli bir yükü aldığını ifade eden Koca, şunları kaydetti:

“Mart ayından beri sürdürdüğümüz mücadelede son bir ayda salgını önemli oranda baskıladığımızı söyleyebilirim. Birkaç haftadır ülke genelinde belirgin bir düşüş yaşadık. Ancak bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz. Özellikle son 4-5 hafta zaman diliminde belirgin bir azalışı ama bir haftadan bu yana da artan ve birçok ilimizde de gözlemlediğimiz başta İstanbul ve Bursa olmak üzere bir artış eğilimi içinde olduğumuzu söyleyebilirim.”

Koca, vatandaşlara, “Geçtiğimiz haftalardaki düşüşe güvenerek lütfen tedbiri elden bırakmayalım rehavete kapılmayalım, kalabalıktan ve yakın temastan uzak duralım. Maskemizi çıkarmayalım, elimizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyelim.” uyarısında bulundu.

Kaynak: AA