Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları için kanun teklifi

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, verdiği kanun teklifinde hekimler ve sağlık personellerinin çalışma koşullarına dair gerekli düzenlemelerin derhal yapılmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’e “Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” verdi. Kanun teklifinin gerekçesinde koronavirüsün (Covid-19) salgının Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildiğini hatırlatan Beştaş, bunun üzerine Türkiye’de de son derece ciddi önlemler alınarak kamuoyuna duyurulduğunu belirtti. Beştaş, “Ancak alınan önlemler yeterli olmamış vaka sayısı 359 olarak ifade edilirken, ölüm sayısı 4 olarak kamuoyuna duyurulmuştur.” dedi.

‘Sağlık çalışanlarının yaşamı riske ediliyor’

Beştaş, bu durumun en çok hekimler ve sağlık personellerinin çalışma koşullarını gündeme getirdiğine işaret etti. Beştaş, “Hekim ve sağlık personellerinin çalışma koşulları son derece zor olup, güvenli ve salgından koruyucu kıyafetlerinin olmaması bizzat sağlık çalışanlarının yaşamını riske etmektedir. Buna ilişkin hiçbir önlem alınmadığı gibi sağlık çalışanları fazla çalışma yapmaktadır.” diye kaydetti.

‘Güvenlik soruşturmaları tamamlanmaksızın atamalar yapılmalı’

Atama bekleyen binlerce sağlık görevlisi ve hekim olduğunu belirten Beştaş, diğer taraftan var olan sağlık çalışanlarının ağır koşullar altında çalışmasının adil gözükmediğini belirtti. Beştaş, “Bu nedenle güvenlik soruşturmaları tamamlanmaksızın gerekli atamalar yapılmalı ve sağlık personellerinin ülke genelinde dengeli dağılımı sağlanmalıdır.” dedi.

Beştaş, doktor Güle Çınar’ın hizmet içi eğitimde yaptığı konuşmasının kaydedilerek sosyal medyada yaygınlaştırılmasına da değindi. Beştaş, bu nedenle hekimin görevden uzaklaştırma gibi bir yaptırıma maruz bırakılmasının sorumluluk sahibi kişilerin cezalandırılması anlamına geldiğine işaret etti.

Beştaş, hekimler ve sağlık personellerinin çalışma koşullarına dair gerekli düzenlemelerin derhal yapılmasının içinde bulunduğumuz salgın hastalık halinin bir an evvel geçmesi adına da önemli olduğuna vurgu yaptı.