Sağlık çalışanlarının ücretsiz izne çıkarılması protesto edildi

İstanbul’da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde taşeron olarak çalışan 54 sağlık çalışanının “ücretsiz izne” çıkarılması protesto edildi.

Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Demir, “Uygulama sadece biz sağlık çalışanları için değil, halkın sağlık hizmetini almasının önünde büyük bir engeldir.” dedi.

Dev Sağlık-İş üyeleri, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ‘ücretsiz izin’ uygulamasını protesto etti

Dev Sağlık-İş Sendikası üyeleri, taşeron bir firmaya bağlı olarak Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 54 sağlık çalışanının ücretsiz izne çıkarılmasını hastane önünde basın açıklamasıyla protesto etti.

Ücretsiz izne çıkarılan sağlık çalışanlarının da katıldığı açıklamada, “Sağlıkta taşeron olmaz, insan ihaleyle çalıştırılmaz! İşsizlik garantili ücretsiz izin dayatmasını kabul etmiyoruz!” pankartı açıldı.

Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir

‘Uygulama sağlık hizmetinin alınması önünde de engel’

Açıklama öncesi konuşan Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir, hastaların şifa aradığı salgın döneminde 54 sağlık çalışanın ücretsiz izne çıkarılmasının kabul edilemez olduğunun dile getirdi.

Bu konuda hastane yönetimi ile görüşmek istediklerini belirten Demir, ancak hastane müdürünün kapıyı yüzlerine kapatarak “Haftaya randevu alın” dediğini aktardı. Demir, “Bu durum hiçbir vicdana sığmaz. Bugün burada 4 aylık çocuğuyla işten atılmış arkadaşlarımız var. Hastanenin yaptığı bu uygulama sadece biz sağlık çalışanları için değil, halkın sağlık hizmetini almasının önünde büyük bir engeldir.” dedi.

Dev Sağlık-İş Üyesi Feleknaz Alp basın açıklamasını okudu

‘SMS mesajlarıyla işten atıldığımızı öğrendik’

Demir’in konuşmasının ardından basın açıklamasını ücretsiz izne çıkarılan Dev Sağlık-İş üyesi Feleknaz Alp okudu. Alp, hastanenin ultrason bölümünde taşeron olarak çalışan diğer arkadaşları ile birlikte 6 Nisan günü SMS mesajlarıyla işten atıldıklarını dile getirdi.

‘Sendikanın başvurusu üzerine yeniden işe alınan çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı’

Sendikalarının başvurusu üzerine iki gün sonra yeniden işe alınan çalışanların hastane yönetimi tarafından bu kez ücretsiz izne çıkarıldığını aktaran Alp, görüştükleri hastane yöneticilerinden “Bizim firmayla sözleşmemiz bitti. Bir şeye karışmayız” cevabı aldıklarını söyledi.

İşten atılan bir sağlık çalışanı açıklamaya bebeğiyle katıldı

‘İşten mi çıkarıldık ücretsiz izin mi verdiler bilmiyoruz’

Taşeron firmanın ise herhangi bir açıklama yapmadığını kaydeden Alp, tekrar görüşmeye çalıştıkları hastane yönetiminden “haftaya gelin” yanıtı aldıklarını belirtti. “İşten mi çıkarıldık, ücretsiz izin mi verdiler, biz de bilmiyoruz” diyen Alp, Covid-19 hastalığının teşhisi ve salgınla mücadelede önemli olan yere sahip olan bilgisayarlı tomografi ve diğer görüntüleme bölümlerini kapatmanın hangi bilimsellikle açıklanacağını sordu.

‘Bu ayıba son verilmeli’

Alp, hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’na “bu ayıba son verme” çağrısında bulundu.

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlardan biri olan radyoloji kayıt sekreteri Filiz Kalkandelen de yaptığı konuşmasında, “Hani söz vermiştiniz? Hani işten çıkarılmalar olmayacaktı” diyerek tepki gösterdi.

MA – İSTANBUL