Sahne sanatçıları açılmanın sahneye ulaşmamasına tepkili

Pandemi nedeniyle büyük ekonomik krizler yaşayan sahne ve eğlence sektörü çalışanları 1 Haziran kontrollü açılmaya dahil edilmemelerine mesajlarıyla tepki gösterdi.

Sanatçılardan Kalben “Kültür yok… Destek yok… Sevgi yok…” diyerek hükümete kızgınlıklarını ifade etti. Ceylan Ertem ise “Aşılanmak istiyorum, sahneye dönmek istiyorum” dedi.

Kalben

Pandemi önlemlerinin kaldırılması gerekçesiyle 1 Haziran itibariyle hükümet “açılma” kararını dün açıkladı. Açıklanan kararın hemen ardından bugün sokalarda hareketlilik yaşandığı gözlemlendi. 

Hükümetin dün açıkladığı karara göre sokağa çıkma yasağı Cumartesi günü kaldırıldı, bundan sonra sadece pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Saat 21.00’de olan akşam sokak çıkma yasağı da bir saat ötelendi ve 22.00’den sonrası için uygulanıyor. 

Uzun süredir ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan cafe ve restoran hizmet vermeye bugün başladı. Ancak bunların arasında birahaneler bulunmuyor. 

Hükümetin açıkladığı karara göre sahne ve eğlence sektörü kapalı kalmaya devam ediyor. Bu duruma tepki gösteren sahne sanatçıları ve sektörde çalışanlar tepkilerini sosyal medyada dile getirdi. 

Sanatın zor zamanların kurtarıcısı, yaşama bağlayan unsur olduğunun altını çizen sanatçılar tepki mesajları yayımladı.

Sanatçılar çözüm için Ankara’ya geliyor

Sanatçı Haluk Levent ise çözüm için 5 kişilik ekiple İstanbul’dan Ankara’ya geleceğini duyurdu. Levent, “Çözüm için, konserlerimizin için Ankara’ya gitmek istediğimizi belirtmiştik.

Birçok sanatçı dostumuz aradı. Hepsine teşekkür ediyoruz. 5 kişilik ekip oluşturduk” dedi. “Tüm sahne emekçileri için çözüm arayacağız” diyen Haluk Levent’e Burhan Şeşen ve Ceylan Ertem de eşlik edecek. 

Müzisyenlerin faturalar ödenecek

Öte yandan Haluk Levent, yardım kuruluşu Ahbap üzerinden 400 TL’ye kadar ödenmemiş su, elektrik ve doğalgaz faturaları için müzisyenlere çağrı yaptı. Levent, bugün itibariyle başvuranların faturalarını ödeyeceklerini duyurdu.