“Salgın Çorum’un yarısına yayıldı”

SES Çorum Şube Başkanı Didem Azapcı, koronavirüs salgınının kentin yarısına yayıldığı belirterek, hastanelerin dolması nedeniyle yurttaşların karantina süreçlerini evlerinde geçirdiğini söyledi.

Arşiv

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çorum Şube Başkanı Didem Azapcı, koronavirüs salgınının kentin yüzde 50’sine yayıldığını aktardı.

Hastanelerin dolduğunu ve bundan kaynaklı hastaların karantina süreçlerini evlerinde geçirmek zorunda kaldıklarını aktaran Azapcı, önlemlerin zamanında ve yeterli düzeyden alınmamasını eleştirdi.

Sokağa çıkma yasağı önerisi

Kentte uzun bir süredir sağlık çalışanlarına test yapılmadığını dile getiren Azapcı, test yaptırmak için giden yurttaşlarda ise pozitif vakalarla temaslı olup olmadıklarının sorulduğunu kaydetti.

Sadece maske takmakla salgınla mücadele edilemeyeceğini belirten Azapcı, “Sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda kamu kurumlarının işleyişi belli bir süre durdurulabilir. Öncelikle denetimlerin sıkı yapılması lazım” önerilerinde bulundu.

 “15 testten 13’ü pozitif”

SES Çorum Şube yöneticisi Erdi Tetik ise, iki servisle başlayan sürecin şuan tam kapasite çalışan 8 servisle devam ettiğini söyledi.

2 hastanede daha pandemi servisi kurulduğunu aktaran Tetik, bazı hastaların da ilçelere gönderildiğini dile getirdi. İlk süreçte her 15 testten 1’inde vaka çıktığını ifade eden Tetik, “Şuan 15 hastanın en az 13’ü pozitif durumda. Sadece benim çalıştığım hastanede günlük 220 testten 180’i pozitif çıkıyor. Bu artışın nedeni de normalleşmeden sonraki tatil sezonu ve Çorum’un birçok ile gidişte yol güzergahında olması” dedi.

Yasakların kademeli olarak kalkası gerekirken bir anda kaldırıldığına dikkat çeken Tetik, şunları söyledi: “Yasaklar kalkınca insanlar çok rahat hareket etmeye başladı. Denetimlerin daha düzenli, kontrollü yapılması gerekiyordu. En azından bir yılımızı gözden çıkarmamız gerekiyordu. Şimdi okulların açılması gündemde, sürekli ‘sokağa çıkmayın’ diyorlar ama yüz yüze eğitim gündemde. İnsanlara eşit davranılması lazım, benim yakınım diye ihlallere göz yummamak lazım.”