Salgın nedeniyle 10 bin mahkum serbest bırakılacak

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının artmaya başladığı Afganistan’da 10 bin mahkumun serbest bırakılmasına karar verildiği bildirildi.

Fotoğraf: Change.org

Afganistan Hapishaneler Genel Başkanı Ahmad Raşid Totahil, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında aldığı kararla yaklaşık 10 bin mahkumun serbest bırakılacağını söyledi.

Karar 55 yaş üstü çocuk, kadın ve ağır hastaları kapsıyor

Kararın 55 yaş üstü, çocuk, kadın ve ağır hastalığı olan mahkumları kapsadığını ifade eden Totahil, ülke içi ve dışı güvenlik tehdidi oluşturan mahkumların serbest bırakılmayacağını belirtti. Totahil, serbest bırakılma sürecinin 10 gün içerisinde başlayacağını kaydetti.

Vaka sayısı 90’ı geçti

Afganistan’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı 90’ı geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 oldu. Salgının artmasıyla ülkenin İran sınırındaki Herat, Farah ve Nimruz vilayetlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

Ülke genelinde hastalığa karşı önlemler de artırıldı. Tüm şehirlerde dezenfeksiyon çalışmaları başlatıldı. Şehirlerarası giriş çıkışlara sağlık personeli yerleştirilerek tüm yolcular kontrolden geçiriliyor.

Covid-19 vakalarının artmaya başlamasıyla ülke genelinde okullar, üniversiteler ve medreselerde eğitime ara verilirken, Uluslararası Nevruz Kutlamaları ve çiftçi bayramının yanı sıra tüm spor etkinlikleri de iptal edilmişti. Önlemler kapsamında günlük resmi çalışma süreleri de 8 saatten 5 saate indirilmişti.

AA – KABİL