Samsun’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70’in üzerine çıktı

Samsun Sağlık Müdürü Oruç, kentte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka artışı nedeniyle yoğun bakım doluluk oranında yüzde 70’in üzerine çıktıklarını belirtti.  

Fotoğraf: AA

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı yazılı açıklamada, Samsun’da geçen hafta da vaka sayısındaki artışın sürdüğüne işaret etti. Oluç, bu durumun, hastanelerde oluşturduğu yükün gün geçtikte arttığını belirtti.

Oruç, “Son haftaya ait Kovid-19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi, yoğun bakım doluluğunda yüzde 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz.” dedi.

‘17 ilçenin 12’sinde vaka artışı sürüyor’

Samsun’da halen 17 ilçenin 12’sinde vaka artışının sürdüğüne vurgu yapan Oruç, “Her ilçemiz kendi içinde koronavirüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geliyor.” ifadelerini kullandı. Bu tablonun, Samsun’un bir karar sürecine girdiğinin göstergesi olduğunu belirten Oruç, şunları kaydetti:

“Bu 15 günde, şehir olarak tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz. Maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına uyup, yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız, ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye mi atacağız?”

‘285 bin doz aşı yapıldı’

Samsun’da 285 bin doz aşı yapıldığını bildiren Oruç,  “Bu da şehrimizdeki insanların önemli kısmının aşı sürecine dahil olduğu anlamına geliyor. Her geçen gün artacak olan bu rakam, koronavirüse karşı kazanacağımız zaferde en büyük gücümüz olacak.”

Kaynak: AA