Sancar: Birlikte Demokratik Cumhuriyet’e yürüyelim

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, cumhuriyetin kuruluşunun 97’nci yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan beri yaşanan sayısız acının, krizin, bocalamanın, açmazın temelinde cumhuriyetin demokrasi ile buluşamamış olması vardır.” dedi.

Sancar, “Gelin birlikte Demokratik Cumhuriyete yürüyelim.” çağrısında bulundu.  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, haftalık TBMM Grup Toplantısında konuştu. Dün akşam İskenderun’daki patlamayı hatırlatan Sancar, “Tesellimiz çok fazla zararın ortaya çıkmaması ve can kaybının yaşanmamış olmasıdır. Canlı bomba saldırısı olduğu söyleniyor. Bunu en sert şekilde kınıyoruz.” dedi.

‘Neyin nasıl yaşandığını bilmek halkın hakkıdır’

İktidarın da gecikmeden halkı aydınlatma sorumluluğu olduğunu hatırlatan Sancar, “Neyin nasıl yaşandığını bilmek halkın hakkıdır. Bunu anlatmak iktidarın sorumluluğudur. Bütün İskenderun halkına, halklarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve saldırıyı kınadığımı belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

‘İktidarın tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye baskıdır’

Bu sabah da çeşitli illerde arkadaşlarına, çalışanlarına yönelik gözaltılar yapıldığını söyleyen Sancar, “Şu anda sayıları tam olarak bilmiyoruz ancak bunun yeni bir durum olmadığını biliyoruz. İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye baskıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık, hırs ve heves yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama anlamıyorlar.” dedi.

Sadece son bir ay içinde yüzlerce partili arkadaşlarının gözaltına alındığına işaret eden Sancar, “Hiçbir somut gerekçe yok. Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar. HDP’yi nereden sıkıştırırız diye bir gece plan yapıyorlar. Bu dosyaları raflardan indiriyorlar. Savcılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar.” şeklinde konuştu.

‘HDP iktidarı ilk seçimde gönderecek’

HDP’nin iktidarı ilk seçimde göndereceğini söyleyen Sancar, “Seçimlere gidinceye kadar da bütün faşizan baskılarına karşı en güçlü mücadeleyi, en güçlü direnişi yine HDP ortaya koyacaktır.” dedi. 

‘Diyarbakır programımıza engel olamadılar’

Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya ve Zeyat arkadaşlarının gözaltına alındığını ve gözaltı sürelerinin uzatıldığını söyleyen Sancar, şunları ifade etti:

“Hala gözaltındalar. Bu iki arkadaşımız da belediye eşbaşkanıydılar. Bu arkadaşlarımızın YSK gaspı ve kayyım politikası ile seçilme hakları ellerinden alınmıştı. Şimdi gözaltındalar. Üstelik bu gözaltılar Diyarbakır programımızın başlamasından bir gün önce yapılmıştır. Sanki bizim halkla buluşmamıza engel olabileceklermiş gibi. Sanki bizim programlarımıza engel olabileceklermiş gibi. Ancak engel olamadılar, bu operasyonlara rağmen STK’lar ve halkımızla buluştuk. Belki etrafımıza çember ördüler, belki önümüzü barikatlarla kestiler, esnaf gezisi sırasında durdurmaya çalıştır ama halkımız alkışlarla ve zılgıtlarla selamlamayı bildi bizleri.”

‘Cizre’de 2 bin aileye neden HDP’ye gidiyorsunuz diye sorulmuş’

Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişilerin HDP’li meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu kişileri telefonla aradığını belirten Sancar, “HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz” gibi sorular sorulduğunu söyledi.  

“Saçmalamanın sonu yok.” diyen Sancar, “Cizre’de 2 binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP, Şırnak halkının kimliğidir. HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.” dedi. 

İktidarı dış politika üzerinden eleştirerek konuşmasına devam eden Sancar, iktidarın sürekli gerilim ve çatışma politikasından medet umduğunu söyledi.

‘Askıya ekmek asarak günahlarının üstünü örtemezler’

Önlerinde 2021 yılı merkezi bütçenin olduğunu hatırlatan Sancar, “Bu bütçe halk için bütçe değil bir defa. Bu bütçe Saray’a, savaşa ve yandaşa bütçedir. Ülkenin kaynaklarını savaşa akıtarak, yoksullaşmayı derinleştiren bütçedir.” dedi. Sancar, bütçenin “saldırganlığın göstergesi” olduğunu belirterek, “İnayetle çay fırlatarak, askıya ekmek asarak bu ayıplarının bu günahlarının üstünü örtemezler, halkı kandıramazlar!” diye konuştu.

‘Bizden alınan her 4 liralık verginin 1 lirası savaşa gidiyor’

“Bugün cebimizden alınan verginin 4 liralık her bir biriminin 1 lirası savaş harcamalarına gidiyor, savaş bütçesine ayrılıyor. Bu savaş kime yarıyor? Halkı yoksullaştırdığına göre halka yaramıyor.” diyen Sancar, savaş politikalarının sadece bir avuç savaş baronuna ve bu iktidarın kendini sürdürme hırsına yaradığını söyledi.

Sancar, “İşte o nedenle hep birlikte, her alanda savaş politikalarına karşı çıkmalıyız. Eğer bunu başaramazsak savaş politikaları hem iktidarın ömrünü uzatır hem halkın ekmeğini iyice azaltır, yoksulluğu iyice derinleştirir ve canımızı daha fazla yakar.” şeklinde konuştu. 

‘Fransa hükümetinin tavrını da en net şekilde kınamak lazım’

Fransa ile yaşanan tartışmaya değinen Sancar, HDP’nin herhangi bir inancın aşağılanmasına yönelik saldırıları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmeyeceğini belirtti. Ancak bir dinin saldırgan politikalara alet edilmesini de asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Sancar,  “Samuel Paty’nin vahşice öldürülmesini teşvik eden ve kınamayanları da bu vahşeti bahane ederek saldırgan ve provokatif tavır gösteren Fransız hükümetini de en net şekilde kınadığımızı belirtiyoruz.” dedi.

‘En temel sorun Cumhuriyetin demokrasi ile buluşamamasıdır’

İki gün sonra cumhuriyetin kuruluşunun 97’nci yıldönümü olduğunu hatırlatan Sancar, “Türkiye’de cumhuriyetin kuruluşundan beri en temel sorun cumhuriyetin bir türlü demokrasi ile buluşamamasıdır. Ve o günden bugüne yaşanan sayısız acının, krizin, bocalamanın, açmazın temelinde de cumhuriyetin demokrasi ile buluşamamış olması vardır.” dedi.

‘Cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmazsak ne cumhuriyet ne de demokrasi kalır’

HDP’nin en temel hedefleri arasında Demokratik Cumhuriyet’in başta geldiğinin altını çizen Sancar, şöyle konuştu:

“Biz cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmak istiyoruz. Eğer cumhuriyet demokrasi ile buluşmazsa geriye ne cumhuriyet kalır ne demokrasi. Her ikisini korumanın tek yolu ikisini buluşturmak ve bir arada savunmaktır. Halkın yönetimini, eşit vatandaşlığı, iktidarın istisnasız her alanda halk tarafından denetlenmesi, bütün kimliklerin özgürce ifade edilmesi, çoğulcu bir toplum hedefini içeriyor bizim Demokratik Cumhuriyet hedefimiz.”

‘Gelin birlikte Demokratik Cumhuriyete yürüyelim’

“Eğer cumhuriyet ile demokrasiyi buluşturamazsak ve Demokratik Cumhuriyet’i kuramazsak 100. yılda demokrasiyi de kırıntılarını da mumla arar hale geleceğiz.” diyen Sancar, Demokratik Cumhuriyet hedefinde hem demokrasiyi hem cumhuriyeti hep birlikte savunmayı geliştirme çağrısında bulundu.

Sancar, bugünden başlayarak Demokratik Cumhuriyet düzeninde barış içinde bir arada yaşamanın yollarını bulma büyütme isteğini yineleyerek, “Hep birlikte Demokratik Cumhuriyete yürüyelim. Herkese bu çağrımızı bir kez daha yenilemek istiyorum.” dedi. 

‘Gençlik meclisi için bir araya gelen gençlere polis saldırıyor’

En güçlü ilham kaynaklarının gençliğin mücadelesi olduğuna vurgu yapan Sancar, “Birleşik Gençlik Meclisi çalışması biliyorsunuz bu iktidarı korkutuyor. Cihatçılar ülkenin çeşitli şehirlerinde serbestçe gösteriler yaparken Kadıköy’de Birleşik Gençlik Meclisi için bir araya gelen gençler polisin saldırısına uğruyor. Hepsi gözaltına alınıyor. Bu iktidar ne getirmek istiyor ve neyin gelmesini engellemek istiyor?” diye sordu.

‘Sizlerin açtığı yoldan yürümeye hazırız’

Gençlere seslenen Sancar, “Demokratik Cumhuriyete giden yolu en çok sizlerin mücadelesi açacaktır. Demokratik Cumhuriyeti kurmanın sorumluluğu en çok sizlerin omuzundadır. Biz sizlerin açtığı yoldan yürümeye hazırız. Ama sizlerin o güçlü kararlı mücadelesinin büyümesine ihtiyacımız var. Gençliğin bu kararlığının devam edeceğinden şüphe duymuyoruz.” dedi.

‘Kadın mücadelesi geri adım attırdı’

İktidarın, çeşitli konularda ve alanlarda kadın mücadelesinin nasıl geri adım attırdığını gördüğünü söyleyen Sancar, “Gençlerin mücadelesi ve kadın mücadelesi bu ülkenin aydınlık geleceğinin teminatıdır.” diye konuştu. 

Yarın Mevlit Kandili olduğunu hatırlatan Sancar, bütün halkların ve Müslümanların kandilini kutladı.