Sancar: Cumhurbaşkanı, kabinesiyle birlikte istifa etmelidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Berat Albayrak’ın istifasının sadece bir kızgınlık, kırgınlık sorunu olmadığını bildiklerini belirterek, “Ortada çok daha derin bir sorun, sistemin iflası, rejimin çöküşü gerçeği var.” dedi. 

Sadece Bakanın istifasının yetmeyeceğini söyleyerek “Cumhurbaşkanı, kabinesiyle birlikte istifa etmelidir.” diyen Sancar, erken seçim talebini yineledi.  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. İki gündür canlı yayında bir çöküş hikayesini izlediklerini belirten Sancar, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığından istifasını sosyal medya hesabından paylaştığını hatırlattı.

Mesajın Bakana ait olup olmadığının tartışıldığını ve iktidara yakın medyanın meseleyi hiç görmediğine işaret eden Sancar, “Muhtemelen bir işaret, talimat beklediler. Bu talimat gelmedi. Birkaç tane televizyon kanalı haberi verdi elbette ama onlar yandaş kanallar değil.” diye konuştu. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu Fotoğraf: AA

‘Ortada sistemin iflası, rejimin çöküşü gerçeği var’

Ortada bir ekonomik krizin olduğunu herkesin bildiğini ve kimsenin de bunu saklayabilecek durumda olmadığını belirten Sancar, “Bu ekonomik krizin sadece bir bakan, şahıs meselesi olmadığını da gayet iyi biliyoruz. Bakanının istifasının sadece bir kızgınlık, kırgınlık sorunu olmadığını da biliyoruz. Ortada çok daha derin bir sorun, sistemin iflası, rejimin çöküşü gerçeği var.” ifadelerini kullandı. 

‘Çöken sadece maliye bakanının koltuğu değildir’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte yapılan anayasa değişikliği referandumu sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmaları anımsatan Sancar, şunları kaydetti:

“Yeni sistemin şahsa bağlı olmayacağını söylüyor ama görüyorsunuz, tek bir işareti olmadan kimse artık hareket etmiyor. Medya, kamu kurumları, Meclis oradan işaret bekliyor, kurumların hepsi neredeyse tek adama bağlanmış durumda. Söylediklerinin tam tersi yaşanıyor. O nedenle bu sistem çökmektedir.”

Yeni sistemin Türkiye’ye yoksulluğu getirdiğini ve o nedenle de çöktüğünü dile getiren Sancar, “Çöken sadece maliye bakanının koltuğu değildir; çöken sistemin kendisidir.” diye konuştu. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Fotoğraf: AA

‘İlk fırsatta seçime gidilmelidir’

Sancar, sorumluluğu sadece bir kişiye yükleyerek kurtulunamayacağını ve asıl sorumlunun sistemin en tepesindeki olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:  

“Sadece Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası yetmez. Cumhurbaşkanı, kabinesiyle birlikte istifa etmelidir. Sorumluluğu üstlenme cesaretini ve basiretini göstermesini bekliyoruz. Önümüzde artık yeni bir dönem var. Bu dönemin de en önemli hedeflerinden biri erken seçim olacaktır. Bu sistem çöktü. Hem bu iktidarı, sistemi hem de bu düzeni değiştirmek için ilk fırsatta, en kısa zamanda seçime gidilmelidir. Seçime gitmenin de şu şartlarda en ahlaki yolu Cumhurbaşkanının kabinesiyle birlikte istifa etmesidir.” 

‘İktidarın çöküşünün en büyük nedeni Kürt düşmanlığı’

İktidarın çöküşünün en büyük nedeninin “Kürt düşmanlığı” olduğunu söyleyen Sancar, “Kürt sorununda çözümsüzlük politikası bugüne kadar bütün iktidarları çözen, çökerten en temel sebep olmuştur.” diye konuştu. 

‘Kürt güçlerine düşen tek şey çökümü diyalogla aramak’

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Kürt güçleri arasında yüksek gerilim yaşandığının belirtildiğini söyleyen Sancar, şöyle konuştu:

“Buna ilişkin maalesef bazı olumsuz gelişmeler de yaşanıyor. Bir halk, bir bütün olarak böyle tehdit altındayken hiçbir Kürt gücü, bu gerçekliği yok sayarak kendi halkı içinde yeni acılar yaratacak gelişmelere sebep olma hakkına sahip değildir. Sorun ne olursa olsun Kürt güçlerine düşen tek şey çözümü diyalogda aramak.” Sancar, HDP’nin bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Fotoğraf: AA

‘Çürümüşlüğe karşı sabrımız taşıyor’

HDP’nin yeni bir mücadele programı başlattığını hatırlatan Sancar, “Bu yeni mücadele programı, artık halkın sabrının taştığının bir ifadesi olarak hazırlandı. Sabrımız taşıyor. Baskıya, zulme, yoksulluğa, keyfiliğe, çürümüşlüğe karşı sabrımız tükeniyor. Elbette erken seçim talebimizi sürekli dile getireceğiz ama mücadeleyi sadece seçime bağlayarak o günü bekleyecek değiliz.” dedi. 

‘İstifa ve erken seçim talebini bu toplumun talebine dönüştüreceğiz’

Sancar, iktidarın, istifa ve erken seçim kararı almakta direnmesi durumunda bunu hazırladıkları demokratik eylem programıyla her gün yeniden gündeme getireceklerini dile getirdi. İstifa ve erken seçim talebini toplumun talebine dönüştüreceklerini ifade eden Sancar, “Öyle bir basınç yaratmalıyız ki kaçmak zorunda kalsınlar. Kaçtıklarında da bu ülkeyi bir beladan kurtarmakla kalmayacağız. Yeniyi, iyiyi, güzeli hep birlikte inşa edeceğiz.” diye konuştu.” diye konuştu. 

Kaynak: AA