Antep merkezli 6 ilde operasyon: 42 gözaltı

Antep merkezli 6 ilde yapılan operasyonlarda hakkında gözaltı kararı çıkarılan 49 kişiden 42’sinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltı operasyonunun KHK ile kapatılan derneklerin eski üye ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında yapıldığı öğrenildi.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA – DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Kurdî –Der eski üye ve yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde polis tarafından yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Gaziantep İl Eşbaşkanı Ethem Ünal, avukat ve dernek yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltı süreleri 4 gün uzatıldı

Gözaltına alınanlardan bazılarının ifade işlemi sürerken, gözaltı sürelerini 4 gün uzatıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldukları belirtildi. Gözaltına alınanlardan 16 kişinin isimleri şu şekilde:

“Ethem Ünal, Avukatlar Berivan Özpolat ile Alaadin Aslan, Mustafa Denktaş, Bülent Şahin, Mustafa Şahin, İbrahim Demir, Halil İpek, Abdulhakim Yılmazsoy, Ramazan Demir, Selma Avşar, Emin Külter, Osman Girgin, Perişan Akın, Maruf Yüce ve Mustafa Bilen.”

AA’nın geçtiği bilgilere göre ise Antep merkezli 6 ilde yapılan operasyonlarda hakkında gözaltı kararı çıkarılan 49 kişiden 42’sinin gözaltına alındığı belirtildi.