Sancar’dan Akşener’e: Derdiniz Saray’da masaysa muhalefeti alet etmeyin!

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, İYİ Parti Genel Başkan Akşener’in “memleket masası” önerisine HDP’yi katmamasını sert sözlerle eleştirdi.

İYİ Parti’nin HDP’ye iktidarın yaptığı şeyin aynısını yaptığını belirten Sancar, “Derdiniz memleket masası değil de Saray’da oturacağınız bir masaysa bunun için muhalefeti alet etmeyin. Daha açık davranın” dedi.

“Darbe” tartışmalarına da değinen Sancar, iktidarın elinde darbeyle ilgili veriler varsa muhalefetle paylaşması ya da Meclis’i toplayarak bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kısa Dalga Podcast’te yayınlanan “Zor Soru” programında gazeteci Kemal Göktaş’ın sorularını yanıtladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “memleket masası” önerisine yönelik açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sancar, şöyle konuştu:

“Ortada planlı bir rahatsız etme hamlesi var. Açık söyleyeyim: İYİ Parti’nin ve genel başkanının niyetleri nedir, bilmem. Saray’la bir ilişkiye girmek istiyorsa bunun için bizim üzerimizden manevra yapmasına gerek yok. ‘Memleket masası’ diyor Meral hanım. Bu ülkenin üçüncü büyük partisi hariç, diğer partilerin başkanlarını sayıyor ve birlik ve beraberlikten söz ederek memleket masası öneriyor. Çok derin bir analize ihtiyaç yok. Siz en az 6 milyon oyu olan Meclis’te ve Türkiye’de üçüncü büyük partiyi katmadan birlik ve beraberlik sağlayacaksınız, öyle mi? Hayır. Derdiniz birlik beraberlik değil o zaman. Derdinizi açık söyleseniz diyoruz. Derdiniz başka. Derdiniz memleket masası değil de Saray’da oturacağınız bir masaysa bunun için muhalefeti alet etmeyin. Daha açık davranın. Deyin ki Saray’da bir masa… O masanın oluşması için AKP ile ilişkiler farklı bir kanala akabilir.”

‘İYİ Parti zihniyet olarak iktidarla çok yakın duruyor’

İYİ Parti’nin gerçekten muhalefette ise, iktidardan farklı olduğu yanlarını ortaya koymak zorunda olduğunu belirten Sancar, “Mesela ‘Bu iktidar kutuplaştırıcı bir politika izliyor, dışlayıcı ve ayrıştırıcı bir üslubu var’ diyorlar. Oysa bize karşı iktidarın yaptığı şeyin aynısını yapıyorlar. O zaman zihniyet olarak iktidarla çok yakın duruyor İYİ Parti.” dedi.

‘Aynı şeyi İYİ Parti de yapıyor’

İYİ Parti’nin HDP’ye yaklaşımını “turnusol” olarak değerlendiren Sancar, şöyle devam etti:

“İktidar çok uzun zamandır bütün politikalarını bizi ötekileştirme ve düşmanlaştırma üzerine, kriminalize etme üzerine kurmadı mı? Diğer partilere de bizim üzerimizden yönelmedi mi? Aynı şeyi İYİ Parti de yapıyor. O zaman bayağı örtüşüyor zihniyeti. Fiilen de ittifak yapmak istiyorsa yanına, muhalefeti alarak gitmesine gerek yok. Kendileri de gidebilirler. Bizimle uğraşmasınlar, biz Türkiye’de demokrasinin ve barışın sigortasıyız.”

‘HDP’siz Türkiye’ye demokrasi gelmesi çok zor’

HDP’siz Türkiye’ye demokrasi gelmesinin çok zor olduğunu ifade eden Sancar, “Bizim katkımız ve birikimimiz olmadan Türkiye’nin şu an yaşadığı demokratik, toplumsal ve ekonomik çöküşle baş etmek gerçekten mümkün değil.” dedi.

‘Darbeye ilişkin iktidarın elinde veri varsa paylaşsın’

Darbe ihtimalini işaret eden veriler görmediğini belirten Sancar, iktidarın elinde darbeyle ilgili veriler varsa muhalefetle paylaşması ya da Meclis’i toplayarak bilgi vermesi gerektiğini söyledi. Her türlü darbe girişimine karşı amasız, fakatsız durmaya hazır olduklarını kaydeden Sancar, şöyle konuştu:

“Bu Meclis darbe girişiminin ertesi günü 16 Temmuz 2016’da oybirliği ile darbeye karşı çıkma bildirisi hazırladı. Partiler aynı partiler. Gelsinler bu meclisi bilgilendirsinler. Hep birlikte ciddi bir tehdit olduğuna kanaat getirirsek karşısında duralım. Aksi takdirde yapılan şey hayaletler salmaktır, gölge boksudur, suyu bulandırmaktır.”