Şanlıurfa Baro Başkanı ve 25 avukat hakkında takipsizlik

Şanlıurfa Baro Başkanı Öncel ile baroya kayıtlı 25 avukat hakkında, “çoklu baro” uygulamasına karşı yaptıkları oturma eylemi gerekçesiyle açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. 

Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel (önde oturan)

Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ve 25 avukat, “çoklu baro” sistemine karşı 7 Temmuz’da adliye önünde oturma eylemi yapmıştı. Oturma eylemi gerekçesiyle Öncel ve 25 avukat hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

‘Anayasal haklarını kullandılar’

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla başlatılan soruşturmaya takipsiz kararı verildi. Kararda, şu ifadeler yer aldı:

“(…) Atılı suç yönünden somut olayda ifade hürriyeti kapsamında barışçıl ve olaysız bir eylem yapıldığı, eylemin 17.00 sonrası mesai akabinde başladığı ve kamu düzeni açısından açık bir tehlike içermediği, eylem sırasında şüpheliler ile kolluk görevlileri arasında herhangi bir temas, direnme ve şiddet olayının gerçekleşmediği, şüphelilerin anayasal haklarını kullandığı ve atılı suçun unsurları itibarıyla oluşmadığı anlaşılmıştır.”

MA – URFA