Şenyaşar ailesinin oturma eylemi 5’inci gününde

“Adalet” talebiyle başlattığı oturma eylemini 5’inci gününde de sürdüren Şenyaşar ailesi, adalet sağlanana kadar mücadelelerini sürdürecekleri mesajını verdi.

Emine Şenyaşar

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ve saldırılarda yaralı olarak kurtulan Ferit Şenyaşar’ın “adalet” talebiyle başlattıkları oturma eylemini 5’inci gününde “hafta sonu” olduğu gerekçesiyle Şanlıurfa Adliyesi bahçesinde sürdürmelerine izin verilmedi. Bunun üzerine Şenyaşar ailesi, adliye binasının dışında oturma eylemine devam etti.

Oturma eylemi adliye binası dışında devam ediyor

Oturma eyleminin yapıldığı yere, öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar ile Celal ve Adil Şenyaşar’ın fotoğrafları ve “adalet” yazılı dövizleri asıldı. Ancak fotoğraf ve dövizler de izin verilmemesi üzerine kaldırıldı. Öte yandan hastanede öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’ın kız kardeşi Yahser Akpolat’ta eyleme dahil oldu. 

‘Neden adalet sağlanmıyor’

Engellemelere rağmen eylemlerini sürdüreceklerinin mesajını veren Emine Şenyaşar, yargılama sürecine değindi. Eşi ve çocuklarının Suruç Devlet Hastanesi’nde gözleri önünde katledildiğini hatırlatan Şenyaşar, şöyle konuştu:

“Hastane kayıtları nerede? Bu hastanenin doktorları, hemşireleri nerede? Hepsi istifa etti. İfadeleri nerede? Neden adalet sağlanmıyor? Burada savcı ile görüşmek istiyoruz. Ama bizle görüşmüyor. Ailem katledildi, üstüne oğlumu cezaevine koydular. Adalet betonun altındaysa, oradan çıkaracağım.”

Emine Şenyaşar

‘Dava kapatılmak isteniyor’

Ferit Şenyaşar da dün Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ncı duruşmasına dikkat çekerek, “Yargı siyasi baskı altında.” değerlendirmesinde bulundu. Şenyaşar, şu ifadeleri kullandı:

“Savcı karşı tarafın istediği gibi bir mütalaa hazırlamış. Bu mütalaayı heyete kabul ettirmek için siyasi baskı kurduğunu görüyoruz. Zaten bir tane tutuklu var. Bir an önce bu tutukluyu da serbest bırakıp, kardeşime de müebbet ceza vererek davayı kapatmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz.”

Ferit Şenyaşar

‘Başsavcı ile görüşmek istiyoruz’

Oturma eylemlerinin 5’inci gününde olduğunu hatırlatan Şenyaşar, “Başsavcı ile görüşmek istiyoruz. Buraya gelen güvenlik amiri; ‘Başsavcı ile görüşmeniz mümkün değil’ diyor. 3 insanımız Suruç Devlet Hastanesi’nde vahşice katledildi. Babam linç edilerek katledildi. Bunlar Enver Yıldız’ın tape kayıtlarında mevcuttur. Hala hiçbir tutuklu yok, biz adalet istiyoruz. Adalet sağlanana kadar da annemle beraber bu adalet mücadelesini adliye önünde sürdüreceğiz.” 

MA – URFA