SES: Ankara’da günlük vaka sayısı 2 bin 100-2 bin 500

SES Ankara Şube Sekreteri Yüksel Delice, Ankara’da günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 2 bin 100 ile 2 bin 500 arasında olduğunu söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Ankara’daki Kovid-19 vakalarına ve hastanelerdeki duruma ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Ankara Şube Sekreteri Yüksel Delice, “İlimizde pandeminin başından beri pozitif vaka sayısı 450 bin civarında gerçekleşmiştir” dedi.

‘Bir önceki haftaya göre vaka sayısı yüzde 20-25 oranında arttı’

Ankara’da günlük vaka sayısının 2 bin 100 ile 2 bin 500 arasında olduğuna vurgu yapan Delice, “Vaka başına 3-4 temaslı takibi yapılmaktadır. İlimizde vaka sayıları, bakanın Ankara ilinde vaka sayısını düşürdük açıklaması, okulların açılması ve mevsim değişikliğiyle birlikte son bir haftalık süreçte bir önceki haftaya göre yüzde 20-25 aralığında artmıştır.” şeklinde konuştu.

 ‘Hastanelerin yatak doluluk oranı yüzde 80-85 aralığında’

Ankara’da hastanelerdeki yatak doluluk oranının yüzde 80-85 aralığında yükseldiğine vurgu yapan Delice, şunları ifade etti:

“Yatak doluluk oranlarının yeniden kritik seviyeye yaklaşması nedeniyle hastalar evlerinde takip edilmektedir. Artan vaka nedeniyle 110 kişilik iletişim ekibi kurulmuştur. 935 filyasyon ekibi sayısı olduğu Eylül döneminde ekip başına 21-25 aralığında hasta sayısı düşerken, hasta sayısının düşmesi gerekçesiyle filyasyon ekip sayısı da 780’ne düşürülmüştür. Artan vaka ve filyasyon ekip sayısı düşürülmesi nedeniyle ekip başına halen 21 ile 25 hasta düşmektedir.”

‘Filyasyon ekipleri tükenme noktasına geldi’

Filyasyon ekiplerinin Kasım ayı ile birlikte daha zorlu şartlarda daha fazla hasta sayısı ile mücadele etmek zorunda kaldığına işaret eden Delice, “Bu durum filyasyon ekiplerini tükenme noktasına getirmektedir.” dedi. Sağlık emekçilerinin yoğun ve süreklilik hali gösteren mücadelesinin Sağlık Bakanlığı’nın yaklaşımı nedeniyle boşa çıkarıldığını söyleyen Delice, iktidarı ve Sağlık Bakanlığı’nı şeffaf olmaya çağırdı.

‘Sağlık ekonomisinde yaratılan bataklığın bedelini ödemeyeceğiz’

Artan vaka sayısının sebebinin sadece maske, fiziksel mesafe ve hijyen olmadığına dikkati çeken Delice, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sorumsuzca davranarak açıklanmayan verilerdir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sağlık ve yaşam hakkı riske atılırken, bir yandan da emekçiler, Anayasal hakları gasp edilerek yaratılan bataklığa mahkum edilmektedir. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak pandemi fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi sağlık ekonomisinde yaratılan bataklığın sorumlusu olmadığımızı ve bedelini de ödemeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

MA – ANKARA