SES’ten Akitçi Alan’a: Sağlık emekçisine yönelik şiddetin sorumlusu sizlersiniz

SES, Akit TV’de konuşan Murat Alan’ın sağlık emekçilerine yönelik çirkin sözlerine tepki göstererek basın kuruluşlarına seslendi:  “Bu suça ortak olmayın.”

SES: “Sağlık emekçisine yönelik şiddetin temel nedeni Murat Alan gibi toplumu manipüle eden ayrıştırmaya çalışan kişilerdir. Murat Alan suç işlemiştir. Sağlık emekçilerini halka hedef göstermektedir.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Akit TV’de yayımlanan programda sağlık emekçileri için çirkin ifadeler kullanan Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan’a tepki gösterdi ve suçlamalarına yanıt verdi.

30 yıllık hemşirenin aldığı para 4 bin, yoksulluk sınırı 8 bin lira

Alan’ın sağlık çalışanlarından 6 bin liranın altında ücret alanın olmadığı yönündeki iddiasına karşı SES şu açıklamayı yaptı:

“Maaş meselesine gelince sağlık hizmetleri sınıfı, teknik hizmetler sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı, taşeron, süreli işçi sınıfı vb hiç kimse Murat Alan’ın dediği gibi 6 bin TL’nin üzerinde ücret almamaktadır. Yeni yılda memura verilen %3 zam ve enflasyon farkı kadar sağlık emekçileri de zam almıştır. İşe yeni başlayan bir hemşireden, 30 yıldır görevde olan bir hemşireye kadar tamamının maaşı 4 bin TL’nin altındadır. Emekliliğe yansımayan sabit ek ödemeler ile birlikte ellerine geçen maaş toplamda 6 bin TL’nin altındadır. Yoksulluk sınırı 8 bin TL’nin üstündedir. Açlık sınırı 2500 TL civarıdır. Sağlık emekçileri yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının az üstünde maaş almaktadır.”

‘Murat Alan suç işlemiştir’

Pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin ne denli ağır ve zorlu koşullar altında çalıştığına değinilen SES açıklamasında, buna rağmen hedef gösterildikleri belirtilerek “Sağlık emekçisine yönelik şiddetin temel nedeni Murat Alan gibi toplumu manipüle eden ayrıştırmaya çalışan kişilerdir. Murat Alan suç işlemiştir. Sağlık emekçilerini halka hedef göstermektedir. Ayrıca sağlık emekçileri arasında ayrıştırıcı dil kullanarak bizleri bölmeye çalışmaktadır. Bu tutumları nedeniyle Murat Alan’ı kınıyoruz” dendi. Ayrıca açıklamada, “Yaşanacak her şiddet olayında kendisinin de payının olacağını hatırlatıyoruz” ifadesi yer aldı.

Basın kuruluşlarına da seslenilen açıklamada “Bir kez daha basın yayın kuruluşlarına yalan haber yapmamaları için çağrıda bulunuyor, Murat Alan gibi açıklamaları ile insanlık suçu işleyenleri programlarına çağırmamaya davet ediyoruz. Bu suça ortak olmayın diyoruz” denildi.

Ne olmuştu?

Akit Gazatesi Haber Müdürü Murat Alan, Akit TV’de yayımlanan bir programda sağlık emekçilerine yönelik olarak ‘sürekli olarak karşımıza paramızı verin görevimizi yapalım gibi şeylerle çıkmasınlar’ dedi. Alan, sağlık çalışanlarından 6 bin liranın altında ücret alanının olmadığını iddia etti.

Pandemi sürecinden bu yana günlerce dinlenmeden mesai yapan sağlık emekçilerinin hak taleplerini ‘rüşvet’ olarak adlandıran Yeni Akit Haber Müdürü Murat Alan’a sosyal medyadan da tepki yağdı.

Yeni1Mecra