Siirt Belediyesi’nden Çölyak hastalarına gıda desteği

Siirt Belediyesi, Çölyak hastası 143 kişiye her ay glütensiz gıda desteğinde bulunduğunu belirtti.

Fotoğraf: Siirt Belediyesi

Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle yayımladıkları mesajda, Çölyak hastalığına dikkat çekti. Mesajda, glütensiz beslenmek zorunda olan Çölyak hastalarına glütensiz ürünlere ulaşmaları için gayret gösterdikleri belirtildi.

Siirt Belediyesi olarak yaklaşık 143 kişiye 2 bin 513 glütensiz gıda paketi desteğinde bulunduklarının belirtildiği mesajda, şöyle denildi:

“Belediyemizce hastalarımıza her ay 1 koli olacak şekilde Glütensiz Gıda Paketi yardımı yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın derdi, bizim derdimizdir. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği bu hastalarımızın ihtiyaçlarını giderme noktasında gereken adımları atmaya ve destek olmaya devam edeceğiz.”

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Kronik bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür ve tedavi glüten içeren besinlerin diyetten çıkarılmasından ibarettir.