Sınav sistemini eleştiren öğretim görevlilerine ‘genel ahlaka aykırılık’ cezası

Marmara Üniversitesi, sınav sistemini eleştiren 3 öğretim görevlisi hakkında “Genel ahlak, edep dışı tutum ve davranışlarda bulundukları” gerekçesiyle disiplin cezası verdi.

Marmara Üniversitesi, sınav ve notlandırma sistemini eleştiren 3 öğretim görevlisi hakkında  “Genel ahlak ve edep dışı tutum ve davranışlarda bulundukları” gerekçesiyle disiplin cezası verdi. Öğretim görevlileri Ege Türel, Selahattin Eren ve Murat Akdi aldıkları cezaları sosyal medya hesaplarında duyurdu.

Disiplin cezalarıyla ilgili paylaşımlarda bulunan Selahattin Eren, “Haklarımı kullanmaktan ve haklarını savunan insanlarla dayanışmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimi bilmelerini isterim. Üniversiteler tüm bileşenlerine aittir” dedi.

Ege Türel ise, “Pandeminin başlangıcında sınavların yapılış şekliyle ilgili attığımız twitler nedeniyle disiplin suçu işlediğimiz iddiasıyla gerekçesiz olarak uyarı cezası verildiğini öğrendim. Bu kararı twitter ahalisi ve ilgili idare mahkemesine havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Hocalarımız cezalandırılıyor’

Öğretim görevlilerine verilen disiplin cezasını sosyal medya hesaplarından paylaşarak tepki gösteren Üniversite Kadın Meclisleri de “Öğrencilerin haklarını savunan hocalarımız cezalandırılıyor. Kayyım rektörün ‘Genel ahlaka aykırı’ diyerek cezalandırdığı hocalarımızın yanındayız. Asıl suç eleştiri hakkını kullanmak değil, üniversitelerde özgür düşünceyi yasaklamaktır” dedi.

MA