Şırnak’ta HDP’liler AKP’ye üye yapıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP’ye üye olmak için parti binasına giden bir çok kişinin AKP ve başka partilere üye yapıldığı ortaya çıktı.

HDP İlçe Örgütü’nün yeni yönetiminde yer alan Ahmet Benzer ve partiye üye olmak isteyen Ömer Çakır, parti üyeliğini sorguladığında AKP üyesi çıktığını gördü. Cevher Acar ise ismini ilk defa duyduğu Milliyetçi Muhafazakar Partiye üye olduğunu öğrendi. Her 3 isim de haberleri olmadan yapılan üyeliklere dair suç duyurusunda bulunacağını söyledi. 

Cevher Acar

‘Adını ilk defa duyuyorum’

Cevher Acar, kapatma davasına karşı HDP’ye üye olmak isterken ismini bilmediği bir partiye üyeliğinin çıkmasını şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. Acar, “TC Kimlik numaramı nereden bulup beni bu partiye üye ettiklerini bilmiyorum. Buna karşı suç duyurusunda bulunacağım. Birçok kişi iradeleri dışında başka partiye üye yapılıyor. Bu nedenle halkımız üyeliklerini kontrol etmelidir.” dedi.

‘İptal edip HDP’ye üye oldum’

Ömer Çakır

Ömer Çakır da, AKP üyeliğini görünce şaşırdığını ifade ederek, “Biz partimize üyeliğimiz yapmak için geldik. Baktık ki AKP’de kaydımız çıktı. Şaşkınlık içerisine girdik. Hemen e-devlet üzerinden iptal edip HDP’ye üye oldum. Halkımız üyeliklerini kontrol edip kendi partilerine üyeliğini yapsınlar. Hepimiz partimize, HDP’ye üye olalım.” dedi. 

‘Haberi olmayan onlarca kişi AKP’ye üye yapıldı’

HDP İlçe Örgütü Eşbaşkanı Mesut Nart ise, yönetime seçildikleri 14 Temmuz’dan bu yana pati üyeliği kampanyası yürüttüklerini belirterek, haberi olmayan onlarca kişinin AKP’ye üye yapıldığını öğrendiklerini söyledi. Nart, şunları kaydetti:

HDP Cizre İlçe Yöneticisi Mesut Nart

“AKP’lilerin hizmet karşılığında gerek köylerde gerekse ilçede ‘ailenin kanaat önderleri’ diye ifade edilen ya da köylerin muhtarları tarafından üyelik için 10-20 kişilik liste talebinde bulunduklarını, listeler karşılığında hizmet yapmak istediklerini biliyoruz. Biz bu nedenle halkımıza HDP’ye üyeliklerini yapmalarını istiyoruz. Yine başka partilere iradeleri dışında üye yapılanlar varsa da bunu iptal edebilir.”

MA – ŞIRNAK