Sivas Belediyesi’ne ‘tarihi kıyımdan’ vazgeçmesi çağrısı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Sivas Tarihi Kent Meydanı”nda ruhsat alınmadan “Merkez Cami” inşaatına başlandığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

Candan, Tarihi Kent Meydanı’na yürüme mesafesinde 14 caminin bulunduğunu belirterek, “Mesele cami değil rant paylaşımı.” dedi.

Candan, Sivas Belediyesi’nden “tarihi kıyımdan” vazgeçmesini istedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Sivas Tarihi Kent Meydanında inşaatına başlanan “Merkez Cami”ye ilişkin açıklama yaptı. Candan, inşaata ilişkin KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediyesi ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Görevi kötüye kullanma” ve “İmar kirliliğine neden olma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Candan, inşaatın ruhsatsız olduğunu belirtti.

Candan, şunları kaydetti: “Sivas Tarihi Kent Meydanı Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait anıtsal sivil ve dini yapılar ile oluşmuş en önemli tarihi meydanlardan biridir. Meydan farklı dönemlerin çok katmanlı kültürünü yansıtmakta, şehrin hem odak noktası hem tarihsel mekânı, hem de simgesi olarak bir bellek mekânıdır. Bu belleği bozacak dokusuna zarar verecek herhangi bir yapılaşmaya evet demek mimarlık mesleğine ve tarihe ihanettir.”

‘Sivas Belediyesi Sivas’ın tarihselliğini yok etmekten vazgeçmeli’

Sivas Belediyesinin Sivas’ın geleceğine yaptığı kötücül uygulamayla Tarihi Kent Merkezi ile meydanın bütünselliğini bozduğuna vurgu yapan Candan, “Gelecek kuşakların tarihi ve kültürü öğrenme hakkını yok etti.” dedi.

‘Alana yürüme mesafesinde 14 cami bulunuyor’

Candan, Tarihi Kent Meydanı’nın herhangi bir şekilde ihtiyaç olmadığı halde, 9 bin 300 metrelik parsel yaratılarak 16 bin 350 metrekarelik bir camii inşaatının planlandığına dikkat çekti. Candan, alana 500 metre yürüme mesafesinde ulaşılacak 14 caminin bulunduğuna işaret etti.

‘Mesele camii değil rant paylaşımı’

“Cami yapıyoruz” adı atında ticari bir ünite yapılarak 800 yıllık Sivas tarihini yok edildiğine dikkat çeken Candan, şunları kaydetti:

“Caminin altına dükkanlar, kafeteryalar ve otopark yaparak cami adı altında alışveriş merkezi yapmaya niyetlenen ve toplumun dini duygularını sömüren bu anlayışı kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Mesele camii değil, altındaki dükkanlar, kafeterya ve otopark işletmesinden elde edilecek rantın paylaşımıdır. “

Sivas Belediyesi’ne acilen bu kıyımdan vazgeçmesi çağrısında bulunan Candan, “Camilerde ibadetlerin bile yapılamadığı COVİD-19 sürecinde, Cami adı altındaki bu alışveriş merkezi, kaçak yapılaşmasını derhal durdurmalıdır.’’ dedi.