Siyasi liderler sosyal medyada… Kim film çeviriyor? Dislike’tan önce, Dislike’den sonra…

Gençlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın youtube yayınına yönelik dislike eylemi sosyal medyanın kapatılması tartışmasına dönüştü.

İyi Parti Genel Başkanı Akşener, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan twitterdan mesajlaştılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kapatılması gerektiğini söylemesi, eş zamanlı olarak RTÜK’ü muhalif televizyon kanallarına ceza vermesi siyaseti hareketlendirdi. Muhalefet parti liderleri birbirlerine twitterdan mesaj verdi.

Twitterın AKP Gençlik Kolları ile bağlantılı sahte 7 binin üzerinde hesabı kapatmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 Haziran’da gençlerle sosyal medya üzerinden söyleşti. Z kuşağı olarak nitelendirilen gençler Erdoğan’ın yayınını beğenmeme (dislike) kampanyası başlattı ve yüzbinlerce dislike işaretledi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı görevlileri youtube yayınını yorumlara kapattı.

Esra Albayrak’a hakaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın bir çocuğunun olması üzerine sosyal medya üzerinden Albayrak’ın kadın kimliğine yönelik hakaret ve aşağılayıcı ifadeler kullanıldı. Muhalif olan on binlerce kişi de bu aşağılayıcı ve hakaret içerikli yayınlara karşı çıktı, kınadı. Albayrak’a yönelik mesajları ilk eleştirenlerden biri HDP’nin eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş oldu.

Başak Demirtaş, “Esra Albayrak’a yönelik çirkin ifadeler sarf edilmesini kınıyorum. Kadınlara yönelik bu saldırganlığa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Esra Hanım’ın yeni çocuğunun doğumunu da tebrik ediyorum. Allah analı babalı büyütsün. Demokrasinin ve barışın olduğu bir ülkede yaşasın” mesajı paylaşmıştı.

Erdoğan’dan sosyal medya kanallarının kapatılması mesajı

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” dedi.

Bahçeli son twitini attı: Sosyal medyayı kullanmayacağım

Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Bugün sizlerle son Twitter mesajlarımı paylaşacağım. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. Bu nedenle sosyal medyanın temiz kullanımı sağlanasıya, konuyla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılasıya kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum” dedi.

AKP Gençliği ve Ülkücüler hesap kapattı

Erdoğan ve Bahçeli’nin bu açıklamalarından sonra twitterda #AkGençlikHesaplarınıKapatıyor ve #ÜlkücülerHesapKapatıyor etiketi açıldı ve Türkiye gündeminde ilk sıraya girdi. Bir süre önce temiz bir sosyal medya dili için AKP’liler hesaplarına yeşil top uygulaması yapmıştı. Ancak yeşil top etiketli hesaplarda ağır küfür ve hakaretlerin paylaşılması AKP’yi zorda bırakmıştı. Son uygulamadan vazgeçilmişti.

RTÜK’ten TELE1 ve Halk TV’ye ekran kapatma cezası

AKP ve MHP cephesinde sosyal medyaya yönelik bu tür açıklamalar yapılırken RTÜK de muhalif TELE1 TV ve Halk TV’ye 5 gün ekran karartma cezası verdi. RTÜK tarihinde ilk kez bir ekran 5 gün karartma cezası uygulanacak. İki kanal da bir kez daha aynı cezayı alırsa lisansları iptal edilecek ve kapatılacak.

Bu gelişmelere muhalefet cephesi sessiz kalmadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, televizyon yayınlarının durdurulması cezası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kapanmasına ilişkin sözlerine “Ülkenin nefesini kesmektir” diyerek tepki gösterdi.

İmamoğlu: Ülkenin nefesini kesmektir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, twitter hesabından “Halk TV ve TELE 1 ekranlarının karartılması, sosyal medya mecralarının kapatılmak istenmesi asla kabul edilemez. Türkiye’nin güvene ihtiyacı varken, baskı ortamı ülkenin nefesini kesmektedir. Demokrasi ve fikir özgürlüğüne sahip olmayan bir ülke hiçbir alanda zenginleşemez” mesajını paylaştı.

Liderlerin twitter polemiği

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, twitter hesabından “Dark’ın son sezonunu bitirmeden Netflix’i kapatırsan vallahi gücenirim Sayın @RTErdogan “ mesajını ##SosyalMedyamaDokunma etiketiyle paylaştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Akşener’in twitini alıntılayarak esprili bir dille “Aman Meral Hanım, şimdi hırsından spoiler verir:) “ mesajını paylaştı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da hesabından Kılıçdaroğlu’nun mesajını alıntılayarak “Biz de La Casa De Papel’in son sezonunu bekliyorduk” mesajını paylaştı. Buldan mesajına hayal kırıklığına uğramış surat emojisini kullandı. 

Kim film çeviriyor?

Akşener, Kılıçdaroğlu ve Buldan’ın bu mesajından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Onlar dizi izleyip film çeviredursun, biz hizmet edip tarih yazmaya devam edeceğiz. RTE” yazılı mesajı paylaştı.

Son olarak İyi Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın film setinde kostümlü fotoğrafını paylaşarak, “Emin misin Sayın @RTErdogan ?” diye sordu.

Akşener ayrıca, “Liderlik, özgür basını yasaklayarak değil; basını özgürleştirerek olur.  Vatandaşın haber almasını yasaklayarak değil; ona kulak vererek olur. Kendinden olmayana öfkelenerek değil; saygı göstererek olur. #halktv ve #tele1’i kapatarak olmaz…” mesajını verdi.

Dislike’tan önce… Dislike’tan sonra videosu

HDP Genel Merkezi’nin hesabından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlerle bir araya geldiği ve gençlerin yüzbinlerce dislike attığı video ile bugün sosyal medyanın kapatılması ile ilgili konuşmasının videosunu birlikte paylaştı.