Siyasi partilerin kadın yöneticilerinden 25 Kasım açıklamaları

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle CHP, İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi kadın yöneticileri açıklama yaptı. Açıklamalarda, kadına yönelik şiddette yaşanan artışa dikkat çekildi.

HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım için hazırladığı çağrı metnini yayınladı. Çağrı metninde, kadınların kazanımlarına, haklarına, özgürlüğüne, yaşamına, kamusal alandaki varlığına yönelik saldırıların gün geçtikçe arttığına vurgu yapıldı. Bütün kadınların hedefte olduğuna vurgu yapılan metinde, kadına yönelik şiddet, taciz, istismar ve katliamların sistematik bir şekilde devam ettiğine işaret edildi. Açıklamada, şiddete ve gasp edilmek istenen haklara karşı “25 Kasım günü evde, okulda, işyerinde, meydanlarda, yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza olacağız” denildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de mesaj yayınladı. Mesajda, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanuna karşı her gün bir saldırı olduğunu belirterek, “Bu metinlerin içinde aile yapısını bozan, aile kültürüne zarar veren hangi cümle var? Aile yapısından anlaşılan her gün eşinden şiddet gören kadınlar, ölmek istemiyorum diyerek öldürülen annelerin çocukları ve çocuk yaşta zorla evlendirilen kızlar değilse 6284 de aile düşmanı değil.” dedi. Gökçen, hiçbir kanunun isminin 6284 kadar bilinmiyorsa bunun sebebinin olduğunu belirterek, “6284 belki de hiçbir kanunun korumadığı yaşam hakkını koruyor. Uygulanmasına engel olanlar, yaşam hakkını savunan toplumu karşısına alıyor” diye belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu da yazılı açıklama yaptı. Türkiye’de kadınların erkek egemen sosyal bir yapıyla mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Kadınlarımız, hukuk nezdinde eşit haklara sahip olmasına rağmen, bugün hala temelinde eğitimsizlik yatan pek çok haksızlığın mağduriyetini yaşıyorlar” dedi. Kadına yönelik şiddetin geniş bir aralıkta artarak devam ettiğini belirten Yanıkömeroğlu, “Ne insani değerlere, ne akla ne de vicdana sığan bu duruma karşı durmak, kadınıyla erkeğiyle toplumun her ferdinin sorumluluğudur” diye belirtti.

Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk de şiddetin toplumsal bir sorun haline geldiğini belirterek, yakın zamanda işlenen kadın cinayetlerine değindi. Kadın cinayetlerini insanlığa karşı yapılan bir vahşet olarak değerlendiren Asiltürk, “Sayılara sıkıştırılmış insanlar değil, sadece ‘bir tek kişinin’ bile haksızlığa uğraması, şiddet görmesi, hayatını kaybetmesi karşısında hepimizin elimizle, dilimizle müdahale etmesi öncelikle insanlık sorumluluğumuzdur” diye kaydetti.