Sokağa çıkma yasağı 31 kenti sessizliğe bürüdü

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta 24 saat sürecek sokağa çıkma yasağı başladı.

Yasaktan muaf tutulanlar için toplu ulaşım seferleri sınırlı yapılıyor.

Malatya’da kent meydanı sessizliğe büründü – AA

İçişleri Bakanlığının genelgesi kapsamında gece saat 24’te başlayan sokağa çıkma yasağı 20 Nisan saat 00.00’a kadar sürecek. Yasak, büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak’ta başladı. Yasak nedeniyle kent meydanları boş kaldı.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları açık olacak

Hafta sonunda ekmek üretiminin yapıldığı fırınlar, kamu-özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, PTT, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri açık olacak. Kamu güvenliğinin sağlanması ile acil çağrı merkezleri, AFAD ve Türk Kızılay, Vefa Sosyal Destek Birimleri’nde görevli olanlar yasaktan muaf tutulacak.

Yasağa uymayanlar hakkında idari işlem yapılacak

Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında açık olacak. Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlar hakkında adli ve idari işlem yapılacak.

Ankara’da sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar işe gitmek için otobüs bekledi – AA

Toplu ulaşım seferleri sınırlı yapılıyor

Büyükşehir Belediyelerine ait toplu ulaşım araçları, kısıtlamadan muaf tutulan görevli ve çalışanlar için hizmet etti. Ankara’da da Büyükşehir Belediyesi çalışanların mağdur olmaması için sınırlı sayıda toplu ulaşım hizmeti verdi.

Ankara – AA

Fırınlar aralıksız çalıştı

Fırınlar da vatandaşların ekmek ihtiyaçlarını gidermek için aralıksız çalışma yürüttü. Yasak nedeniyle kent merkezleri sessizliğe büründü. Yasağın uygulandığı kentlerde polis çok sayıda kontrol noktası oluşturdu.

Kaynak: AA