Sokağa çıkma yasağına uymayan 11 kişi öldürüldü

Nijerya’da güvenlik güçlerinin Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağına uymayan 11 sivili daha öldürdüğü bildirildi.

Yasağa uymadığı gerekçesiyle son üç haftada bin kişi gözaltına alındı, 104 kişiye işkence yapıldı.

Nijerya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) görülen kişi sayısı 4 bin 787, can kaybı ise 158 oldu. Salgın nedeniyle ülkede uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanlara yönelik hak ihlalleri yaşanmaya devam ediyor. İnsan Hakları Ulusal Komisyonundan (NHRC) yapılan açıklamada, Nijerya güvenlik güçlerinin Abia eyaletinde 4, Delta eyaletinde 2, Jigawa, Lagos, Anambra, Niger ve Rivers eyaletlerinde ise birer kişiyi öldürdüğü ifade edildi.

‘104 kişiye işkence yapıldı’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Açıklamada, son 3 hafta içinde güvenlik güçlerinin yasağa uymayan 104 kişiye işkence yaptığı, olaylarda 49 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

‘Binden fazla kişi gözaltına alındı’

Öte yandan, Edo Emniyet Müdürü Lawan Jimeta, yaptığı açıklamada, son iki haftada eyalette uygulanan sokağa çıkma yasağını ihlal eden binden fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti. Jimeta, bu süre zarfında 216 toplu taşıma aracı ile bin 300 motosikletin de trafikten men edildiği bilgisini paylaştı.

Daha önce 18 kişi öldürülmüştü

NHRC, daha önce güvenlik güçlerinin ülkede sokağa çıkma yasağına uymayan 18 kişiyi öldürdüğünü açıklamıştı.

AA – ABUJA