Sputnik V aşısı nedeniyle Zaharova Batı’ya esti gürledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Çaresiz bir öfke içindeler. Ayakta duracak bacakları yok, cevap olarak söyleyecekleri hiçbir şeyleri yok” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Batı’nın henüz Rus Sputnik V Covid-19 aşısına karşı yürüttüğü kampanyaya son vermediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Batılı ülkelerin, bunun dışında, pandeminin yol açtığı sorunların ortasında bir de halkın arasında “Rusya’nın yaptığı her şeye karşı bir antipati uyandırma” azmi içinde olduklarını söyledi.

Zaharova, YouTube kanalı üzerinden yapılan bir canlı yayında, “Bizim aşımıza karşı kampanyanın aylardır devam ettiği aşikâr. Ama enformasyon konusunda yarattıkları çok başlı yılanın belkemiğini yine kendileri kırdı. Ya Rus aşısı satın aldılar ya Rusya’dan aşı talep ettiler ya da Rus aşısının kendi ülkelerinde de üretilmesini istediler” dedi.

Zaharova, “Ama bu demek değildir ki iftira kampanyası sona erdi. Hayır, henüz bitmedi” diye ekledi.

Rus sözcü, Batılı ülkelerin, bunun dışında, pandeminin yol açtığı sorunların ortasında bir de halkın arasında “Rusya’nın yaptığı her şeye karşı bir antipati uyandırma” azmi içinde olduklarına dikkati çekti.

‘Herşey çaresiz öfkelerinin sonucu’

Zaharova, Batılı ülkelerin Rus yapımı aşılara yönelik eleştirilerinin çaresiz öfkelerinden kaynaklandığını söyledi ve “Batılı ulusların söyledikleri, iddia ettikleri, yaptıkları her şey çaresiz öfkelerinin sonucudur. Ayakta duracak bacakları yok, cevap olarak söyleyecekleri hiçbir şeyleri yok” dedi.

Zaharova, şöyle devam etti: 

“Bu en medenî ülkeler, bakanlarını görevi bırakmaya zorluyor (…) Başbakanlar, istifa ile tehdit ediliyor (…)  Devlet başkanları -Acaba Rus aşısı almayı mı düşünsek?- sorusunu sorma cesaretini gösterdikleri için azledilmekle tehdit ediliyor. Oysa bu aşamada, insanları nasıl kurtaracaklarına, bu korkunç uçurumdan nasıl çıkaracaklarına kafa yormalılar.”

‘Batı Sputnik V’ye karşı kampanya hazırlıyor’

Kremlin’in üst düzeyli bir yetkilisi, cuma günü, Batı’nın Rus aşısının ölümlere yol açtığı iddiasıyla Sputnik V aşısına karşı bir kampanyaya hazırladığını öne sürmüştü. 

Bu kampanyanın Rus aşısına dünyada talebin artması bağlamında planlandığını söyleyen kaynak, Sputnik V aşısına acil kullanım onayı veren Avrupa ülkelerinin Rusya karşıtı kampanyanın hedefi olarak seçildiğine dikkati çekti.

Macaristan, Slovakya, Sırbistan, Karadağ, San Marino ve Makedonya Sputnik V aşısına onay vermişti. 

Ajans Bizim