Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılım çağrısı

Suruç Aileleri İnisiyatifi, yarın Ankara’ya yapılacak  “Adalet Yürüyüşü”ne katılım çağrısında bulunarak, adalet talebini yineledi.

Suruç Aileler İnisiyatifi’nin 10 Temmuz’da Ankara’ya yapacağı “adalet yürüyüşüne” ilişkin Adana Heykelli Park’ta açıklama yapıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanları Gülseren Tural ve Mehmet Karakış, HDK Adana İl Meclisi Sözcüsü Selda Kaya, EMEP Adana İl Başkanı Sevil Aracı Bek, İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, Halkevi, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ile çok sayıda kişi katıldı.

‘Herkes için adalet’

Açıklamada konuşan Ömer Temel, 33 düş yolcusunun Suruç Katliamı’nda ölümsüzleşmesinin ardından tam 6 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Suruç aileleri, yaralıları, tanıkları ve adalet isteyen herkesle ‘Suruç için adalet için herkes için adalet’ demekten vazgeçmedik” dedi.

‘Hepsinin katili belli’

“Kan ve katliamdan beslenen iktidar, kirli suçlarının maşası IŞİD aracılığı ile 33 düş yolcusunu katletti” diyen Temel, “Amed katliamı ile başlayan IŞİD katliamları Suruç, Ankara, Sultanahmet, Reina, Antep katliamları ile devam ettirilirken gözaltında kaybetme, faili meçhul, siyasi suikastlarla dolu devlet geleneğine yenileri eklendi. Yıllardır Galatasaray’da kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nin yanına Şenyaşar Ailesi’nin sesi, Somalı ailelerin yanına Çorlu aileleri, Berkin Elvan’ın adalet çığlığının yanına Deniz Poyraz’ın çığlığı eklendi. Hepsinin ortak yanı katillerinin bilinmesine rağmen aydınlatılmaması, sorumluların yargılanmaması ve sözde hukuk sisteminin hep katilden ve suçludan yana işlemesiydi” şeklinde konuştu.

‘Sokaktayız’

Suruç Katliamı’nın 6. yılında sadece Suruç katliamının aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması için değil faşizmin işlediği tüm suçların aydınlatılması için bir kez daha sokaklarda olduklarına vurgu yapan Temel, “Bu yüzden bugün Suruç katliamının 6. yılında Suruç aileleri, yaralıları, tanıkları ve SGDF ile birlikte İstanbul’dan Ankara’ya temsili bir yürüyüş gerçekleştiriliyor. Yarın 10 Ekim Gar katliamı anmasına katılacak olan heyetin, yürüyüşünün adalet mücadelesini büyüteceğine olan inancımızla yürüyüşü selamlıyor ve yanlarında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Katliamın sorumlularının yargılanmadığını belirten Suruç Katliamı yaralısı Sabahattin Pişkinbaş da, adalet sağlanıncaya kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.

MA / ADANA