‘Suruç Katliamı’ davası 14’üncü kez ertelendi

Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin yaşamını yitirdi bombalı saldırıya ilişkin açılan dava 14’üncü kez ertelendi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Urfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde bir araya gelen gençlere canlı bombalı saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda 33 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıya ilişkin açılan davanın 14’üncü duruşması Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında duruşmanın avukatsız görülmesine karar veren mahkeme, müşteki ailelerin avukatı Serdıl İzol’un katılma talebini de reddetti.

Bunun üzerine avukat İzol, Adalet Bakanlığı’nın müşteki avukatlara yönelik bir engelleme kararının olmadığını belirterek, duruşmaya alınmamasının tutanak altına alınmasını talep etti. Mahkeme, bu talebe karşılık İzol’un duruşmaya katılmasına izin verdi. 

Sanık ‘susma hakkını’ kullandı

Tutuklu sanık Yakup Şahin, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Şahin, duruşmada “susma hakkını” kullandı.

Müşteki avukatının talepleri reddedildi

Avukat İzol, mahkemenin önceki duruşmalarda suç duyurusunda bulunduğu, olay anında IŞİD bayrağı ile yakalanan cami imamı Abdullah Ömer Aslan’ın tutuklanmasını ve açılacak dosyanın birleştirilmesini talep etti.  

Talepleri reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 18 Ağustos’a erteledi.