Taciz ve kansere karşı mücadelesiyle tanınıyordu: Olcay yaşamını yitirdi

Kars’ta Kültür Turizm İl Müdürlüğü’nde taciz ve mobbinge maruz bırakıldığını duyuran ve 2016 yılından beri meme kanseriyle mücadele eden Olcay Senem, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 

Olcay Senem

Geçtiğimiz yıl Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan ve Kars Kültür Turizm İl Müdürlüğü’nde göreve başladığı ilk yıllarda kurum müdürü H.D.’nin tacizine uğradığını belirten daha sonra hem mobbinge maruz kalan hem de sürgün edilen Olcay Senem yaşamını yitirdi.

Yaşadığı taciz olayının ardından meme kanseri teşhisi konulan Senem, uzun zamandır tedavi gördüğü hastalığına yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Mücadelesi ile tanındı

Tacize uğradığını kamuoyu ile paylaşan Senem, CİMER ve Kültür Türizm Bakanlığı’na şikayette bulunmasının ardından H.D. hakkında soruşturma başlatılmıştı. Senem ayrıca savcılığa da konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

“Tacizi duyurduğum için sürekli iş yerimi değiştirdiler” diyen Senem, gönderildiği her iş yerinde kendisine çok kötü davranıldığını, yaşadıklarının ardından psikolojisinin bozulduğunu söylemişti. Senem, tedavi sürecinde de zorluklarla karşılaştığını “Müdür, müdür yardımcısı, şefler ya işten çıkarmakla ya da sürgünle tehdit ediyorlardı. Kars’ta Onkoloji bölümü olmadığı için tedavimin Ankara’da yapılması gerekiyordu ama müdürün izni olmadığı için bir türlü gidemedim. Kanser olduğumu belgelerle kanıtlamamı istediler. Resimlerimi çektim, doktordan yazı aldım ve ancak öyle izin alabildim” diye anlatmıştı.

Kanser olmasına rağmen arşivde hijyenik olmayan koşullarda çalıştırılan Senem, “Çok geçmeden oradaki pislikten kanser akciğerime sıçradı. Doktor beni arşivde çalıştırmamaları için yazı yazdı” demişti. Senem, ayrıca Vali Yardımcısı’nın da kendisine “Kansermişsin, kaç tane kadın tacize uğruyor. Bu olaydan bir şey çıkmaz. Kim sana şahitlik yapacak? Git, git gittiğin yerde öl, bu konu da kapanır” dediğini de anlatmıştı.

Taciz, mobbing ve kansere karşı mücadelesiyle tanınan Senem, yaşamını yitirdi. 

MA