Tarikat lideri Şağban’a cinsel istismar suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezası

Sakarya’da 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan tutuklu yargılanan Uşşaki tarikatı lideri Eyyüp Fatih Şağban “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan, bir çocuğun cinsel istismarcıya karşı sesini çıkardığını belirterek, “Bu cezayı yeterli bulmuyoruz. Bu davanın peşinde olacağız.” dedi.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Fatih Nurullah adını kullanan Uşşaki Tarikatının lideri Eyyüp Fatih Sağban’ın yargılanmasına devam edildi. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Eyyüp Fatih Şağban tutuklu bulunduğu cezaevinden, mağdurun ailesi ise bulundukları ilden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Mütalaada ‘hürriyetinden yoksun kılma suçundan’ beraat talebi

Taraf avukatları salonda hazır bulunurken, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de duruşmayı izledi. Celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan cezalandırılmasını, “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise beraatını istedi.

Müşteki avukatları sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını istedi

Söz alan mağdurun annesi ve babası, mütalaaya diyecek bir şeylerinin olmadığını belirterek, şikayetlerinin devam ettiğini kaydetti. Müşteki avukatları da ceza yönündeki mütalaaya kısmen katıldıklarını, beraata yönelik görüşe katılmadıklarını ifade ederek, sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Söz verilen sanık sanık Şağban, suçlamaları ve iddiaları kabul etmedi. Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatını ve tahliyesini talep etti.

Kararını açıklayan heyet, “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdığı sanık Şağban’ın “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan beraatına ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.

‘Bu davanın peşinde olacağız’

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, bir çocuğun cinsel istismarcıya karşı sesini çıkardığını söyledi. Sanığın 10 yıl 5 ay hapis cezası almasına değinen Özkan, “Çocuklar vatandır diye çıktığımız bu yolda bu cezayı yeterli bulmuyoruz. Bu davanın peşinde olacağız.” dedi.

Derneğin avukatı Mine Rana Kahramanoğlu da kararın hukukçuları memnun etmediğini, sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Süreç

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde jandarma ekipleri, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ihbarı üzerine lideri Eyyüp Fatih Şağban’ı Kuzuluk Mahallesi’nde bir evde gözaltına almış, şüpheli sevk edildiği hakimlikçe 2 Eylül 2020’de tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” ile “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırılması talep edilmişti. Daha sonra ortaya çıkan ses kayıtlarında cinsel istismarı itiraf eden Şağban’ın, olayın açığa çıkmaması için aileye para teklif ettiği belirlenmişti.

Kaynak: AA