TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı’ndan ‘işkence’ savunması

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceyi yalanlayarak Türkiye’de işkencenin olmadığını iddia etti.

HDP’li Meral Danış Beştaş ise “İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanını tebrik ediyorum. İşkenceyi savunanlar kervanına kendisi de katıldı” diyerek tepki gösterdi.

Hakan Çavuşoğlu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük polisin köpekli işkencesi ve fiziki saldırısı ile son dönemde artan işkence vakalarının araştırılması için Meclis Araştırması istedi.

Tirkayi: Gizlenemeyecek bir işkence vakası

Genel Kurul’a sunulan önerge üzerine HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki kürsüde konuştu. Tiryaki, Türkiye’de işkence vakalarının arttığını belirterek, bu konuda cezasızlık politikasının işkenceyi meşrulaştırdığını söyledi. Tiryaki, Sevil Rojbin Çetin’in 3 buçuk saat boyunca işkenceye maruz kaldığını belirterek, “İşkence raporla belgelendi, fotoğraflandı; her iki bacağında köpek ısırması mevcut, belinde postal izleri var, dudağında patlama var, vücudunun pek çok yerinde ekimoz ve darp izleri var, gizlenemeyecek bir işkence vakası” dedi.

Tanrıkulu: Her yerde işkenceyi görünür kıldınız

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu önerge üzerine söz alarak, AKP döneminde işkenceye “sınırsız tolerans” noktasına gelindiğini söyledi. Tanrıkulu, işkencenin sokakta ve her yerde görünür hale getirildiğini belirterek, “Bunun tek bir nedeni var, bütün topluma korku salmak ve insanları korkutmak. Eskiden, işkence gizli yapılırdı, iz bırakılmamaya çalışılırdı ama şimdi, özellikle, Türkiye’nin her yerinde yurttaşlarımız görsün diye açık bir şekilde yapılıyor ve yapanlar da bir cezasızlıktan faydalanıyor” dedi.

Komisyon Başkanı: Türkiye’de işkence yok

AKP Grubu adına söz alan ve aynı zamanda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon üyesi Hakan Çavuşoğlu, işkence iddialarını reddederek, “İşkenceye sıfır tolerans mottosunun, muhtevası da içi de dopdoludur ve Türkiye’de 2002 yılından bu yana her alanda olduğu gibi demokratikleşme ve insan hakları alanında da büyük gelişim ve dönüşüm süreci yaşanmıştır. Türkiye’nin bu anlamda geçmişine nazaran değerlendirdiğimizde işkence Türkiye’de sıfır toleransla hiçbir şekilde kabul edilecek bir durum değildir ve yoktur. ‘İşkence, işkence’ demekle de Türkiye’yi işkenceci gösteremezsiniz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Sevil Rojbin Çetin’e dönük Valilik ve emniyet açıklamalarını yineleyerek, Çetin’in kaçmak üzere olduğu ve kaçma esnasında kademeli olarak  müdahale edildiğini dile getirdi.

Beştaş: TBMM için utanç verici

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Çavuşoğlu’nun sözlerine tepki gösterdi. Beştaş, “İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanını tebrik ediyorum. İşkenceyi savunanlar kervanına kendisi de katıldı. Bu, Türkiye Büyük Millet Meclisi için bir utanç anıdır. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı çıkıp valiliğe ‘Ben işkencecinin arkasındayım, ben işkenceyi savunuyorum.’ İşkence nasıl belgelenir? Görüntülerle belgelenir. Elimizde görüntüler var. Hastaneye gidemeyecek kadar, yürüyemeyecek kadar ağır bir işkence var, tekerlekli sandalyeyle gidiyor. Elimizde doktor raporu var. Ses kaydı var” dedi. MA