TEB: Aşı karşıtlığının engellenmesi için bilimsel veriler toplumla paylaşılmalı

Türk Eczacılar Birliği (TEB), aşı karşıtlığı ve kararsızlığının salgının devamına da neden olacağına dikkat çekerek, bunun giderilmesi için bilimsel verilerin toplumla paylaşılmasını istedi.

TEB, yöneticilere aşı organizasyonuyla ilgili kamuoyuna açıklanması gereken verileri sordu.

TEB’den yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tüm dünyada 100’ün üzerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının faz-3 aşamasına geçmediğini belirterek, klinik etkinliğinin ve yan etkilerinin daha geniş bir hasta popülasyonunda bilimsel değerlendirilmesinin sürdüğü ifade edildi.

‘Almanya ve İngiltere’de saatte kaç kişinin aşılanacağı çalışmaları sürüyor’

Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin yurttaşlarının aşılanması için bir seferberlik içinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, saatte kaç kişinin aşılanabileceği çalışmalarının sürdüğü, şırınga üretildiği ve aşılama merkezleri inşa edildiğine dikkat çekildi.

‘Türkiye’de de benzer bir seferberlik haline bir an önce geçilmeli’

Türkiye’de de benzer bir seferberlik haline bir an önce geçilmesinin yaşamsal önem arz ettiği vurgulanan açıklamada, “Aşılarla ilgili bazı şüpheler ve söylentiler insanları aşı yaptırmama noktasına getirebilmektedir. Oysa aşıların etkililiği ve güvenilirliği konusunda ilk ve son söz, bilime aittir.” denildi.

‘Aşı karşıtlığının engellenmesi için bilimsel veriler toplumla paylaşılmalı’

Aşı karşıtlığının engellenmesi ve aşı kararsızlığının giderilmesi için bilimsel verilerin toplumla paylaşılması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, aşı organizasyonuyla ilgili yöneticilerin kamuoyuna açıklaması gereken veriler şöyle sıralandı:

  • Hangi firmadan yahut firmalardan kaç adet Kovid-19 aşısı sipariş verilmiştir?
  • İlk aşıların ne zaman yapılmaya başlanacağı hakkında net bir tarih öngörülmekte midir?​​​​​​​ 
  • Öncelikli aşı yapılacağı açıklanan sağlık çalışanları içinde eczacılar ve eczane çalışanları da bulunmakta mıdır?
  • Aşı karşıtlığı ve kararsızlığını azaltmak için Bakanlığımız ne gibi önlemler almayı ve teşvikler sağlamayı düşünmektedir?”

‘Aşı ile ilgili tüm süreçler topluma yönelik şeffaflık içinde gerçekleştirilmeli’

Türkiye’ye mart ayına kadar olan dönemde ancak 50 milyon aşının geleceğinin ifade edildiğine işaret edilen açıklamada, “Aşı karşıtlığı ve kararsızlığı sadece aşı olmayan kişilerin hayatını riske atmaz, salgının devamına da neden olur. Birinci önceliğimiz aşı ile ilgili tüm süreçlerin topluma yönelik bir şeffaflık içinde gerçekleştirilmesi olmalıdır.” diye kaydedildi.

AA – ANKARA